Decyzja IPN jest kompletnie niezrozumiała i podyktowana zapewne względami dalekimi od merytorycznych – ocenia marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do wypowiedzenia przez IPN porozumienia z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym ws. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.
Wypowiedzenie przez IPN porozumienia o współpracy ws. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów to przypieczętowanie znacznego ograniczenia wspólnych prac, które nastąpiło wraz ze zmianą zarządu instytutu – poinformowały we wtorek władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Chcielibyśmy zrekonstruować wygląd twarzy żołnierzy, których szczątki odkryto na Westerplatte – mówi PAP genetyk Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Badacze zwrócili się też z prośbą do rodzin obrońców Westerplatte o przekazanie próbek DNA, koniecznych do identyfikacji poległych.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedził w piątek Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie i podkreślał rolę jej naukowców w przywracaniu prawdy o trudnych momentach polskiej historii.
Sylwetki m.in. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Danuty Siedzikówny „Inki”, por. Tadeusza Stabrowskiego oraz innych ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych, zidentyfikowanych przez szczecińskich naukowców zaprezentowane będą w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Otwarcie wystawy – w poniedziałek.
Dzięki determinacji w dążeniu do prawdy ci, co walczyli o wolną ojczyznę, zostali przywróceni zbiorowej pamięci – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście odczytanym w środę w Sejmie podczas otwarcia wystawy "100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania Niepodległości".
Sylwetki ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych, zidentyfikowanych w ramach projektu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zostaną zaprezentowane na wystawie „100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Otwarcie wystawy w środę w Sejmie.
Badania identyfikacyjne części ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Naukowcy badają szczątki przy użyciu nowych metod - poinformował PAP koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Andrzej Ossowski.
Szczecińscy genetycy poszukują rodziny żołnierza z 1939 r. To prawdopodobnie Jan Kodyński lub Chodyński, który walczył w okolicach Zambrowa (Podlaskie). "Są bardzo duże szanse na przywrócenie mu tożsamości" – powiedział PAP genetyk Andrzej Ossowski.
Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego, żołnierza 71. pułku piechoty. "To ewenement, takiej identyfikacji jeszcze nie było" – powiedział PAP Andrzej Ossowski z PUM.