Zmiany zapowiedziane przez MEN to dyskryminacja uczniów, którzy chodzą na religię - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osial. Rozporządzenie jest szkodliwe i niesprawiedliwe; zmiany powinny być podejmowane w porozumieniu z Kościołem - wskazał.
Prezentacja książki „Polskie konkordaty. Historia i teraźniejszość”, poświęconej regulacji stosunków państwa polskiego z Kościołem katolickim na podstawie konkordatu, odbyła się w środę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej powołał sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artura Mizińskiego na nowego przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej - poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biuro Prasowe KEP.
20 lat temu - 25 kwietnia 1998 roku - wszedł w życie konkordat, zawarty między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, który jako umowa międzynarodowa reguluje relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Polską.
10 lutego 1925 r. w Rzymie polska delegacja zawarła konkordat z Watykanem, który obowiązywał do 1945 r. W imieniu prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego podpisy pod nim złożyli ambasador Władysław Skrzyński oraz prof. Stanisław Grabski, pełnomocnikiem papieża Piusa XI był sekretarz stanu kardynał Piotr Gasparri.
Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską i Watykanem było możliwe dzięki politycznemu przełomowi w Polsce i całej Europie środkowowschodniej - powiedział w poniedziałek watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.
W tym roku mija 25 lat od przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Choć rocznica jest w połowie lipca, obchody odbędą się już w poniedziałek. Weźmie w nich udział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.
O okolicznościach podpisania i ratyfikacji konkordatu opowiada książka „Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998” zaprezentowana w środę w Gnieźnie. Jej autor, prymas Józef Kowalczyk był jednym z sygnatariuszy dokumentu.
Dwadzieścia lat temu, 28 lipca 1993 roku, Polska i Stolica Apostolska podpisały konkordat, który reguluje obustronne relacje pomiędzy państwem a Kościołem katolickim. Zgodnie z umową podstawa tych stosunków ma być niezależność i autonomia.