W poniedziałek i wtorek na terenie dawnego więzienia karno-śledczego Warszawa III na warszawskiej Pradze IPN odkrył szczątki ludzkie. „Te prace będą kontynuowane, bo liczba tych, których tu pogrzebano, jest bardzo duża” – powiedział PAP prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Jan Ficek ps. Jamnik, żołnierz VII Śląskiego Okręgu NSZ, zamordowany przez funkcjonariuszy UB we wrześniu 1946 r., odnaleziony podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w 2016 r., spoczął we wtorek w grobie rodzinnym na cmentarzu w Cięcinie na Żywiecczyźnie.
Na terenie przylegającym do tzw. Łączki, tuż za murem Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, mogą znajdować się szczątki ofiar zbrodni komunistycznych - mówi PAP wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Nasze badania mają potwierdzić lub wykluczyć tę hipotezę - dodaje.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, władze miasta, wojskowi, przedstawiciele środowisk kombatanckich uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Hołd Polakom zamordowanym przez Sowietów oddali również wojewoda pomorski i delegacja IPN.
Akcja pamięci „Przywracanie imion”, organizowana dorocznie w Moskwie, odbędzie się w tradycyjnym miejscu - nieopodal dawnej siedziby NKWD na placu Łubiańskim. Zgodziły się na to władze Moskwy - poinformowało w poniedziałek Stowarzyszenie Memoriał.
Zmarł Michał Skrobacz, członek konspiracji antykomunistycznej, który razem z rodzicami podczas II wojny światowej ukrywał w swoim domu w Krzemienicy (Podkarpackie) żydowskiego chłopca Abrahama Segala - poinformował PAP w poniedziałek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Wierzymy, że uda się zidentyfikować ofiary, których szczątki odnaleźliśmy na terenie byłego więzienia na Mokotowie - podkreślił w piątek w Warszawie wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Zaapelował też o przekazywanie materiału genetycznego w tej sprawie.
Nie można stawiać na jednej szali Żołnierzy Wyklętych i tych, którzy z nimi walczyli; stąd projekt tzw. ustawy degradacyjnej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku b. siedziby NKWD, a następnie b. Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej na Pradze w Warszawie.