Lewica uczciła 101. rocznicę powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na którego czele stał Ignacy Daszyński. Marcelina Zawisza zapowiedziała, że lewica będzie w Sejmie walczyć o realizację postulatów rządu Daszyńskiego, ale też przedstawi kolejne progresywne propozycje.
Inscenizację przemówienia Ignacego Daszyńskiego i posiedzenia jego rządu będzie można zobaczyć podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Lublinie. Zaplanowano też konferencje naukowe, koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.
Inspiruje nas wolność – to hasło obchodów 100. rocznicy utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę, zaplanowanych w Lublinie na cały 2018 rok. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje świętowania.
26 października 1866 r. w Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, działacz socjalistyczny, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska, następnie jeden z przywódców PPS. Premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r.; wicemarszałek i marszałek Sejmu w okresie II RP.
Partia Razem obchodziła w sobotę Dzień Niepodległości, w 97. rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Organizatorzy podkreślili, że ich ugrupowanie nawiązuje w ten sposób "do wartości polskiej lewicy demokratycznej, które ciągle pozostają aktualne".
Sejm przyjął w piątek uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę powstania w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na którego czele stanął Ignacy Daszyński. Kilka dni po utworzeniu lubelski rząd podporządkował się Józefowi Piłsudskiemu. W głosowaniu wzięło udział 447 posłów; za głosowało 445; wstrzymało się od głosu dwóch posłów.