Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown – powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie na tej prestiżowej uczelni w Waszyngtonie. Jak podkreślił, rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia.
Dziedzictwo Jerzego Giedroycia, wydawcy, publicysty, polityka, redaktora naczelnego wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kultura” i założyciela Instytutu Literackiego – było tematem spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.
Część studentów prestiżowego Uniwersytetu Georgetown chce utworzyć specjalny fundusz, z którego finansowane miałyby być odszkodowania dla potomków ponad 270 niewolników sprzedanych przez uczelnię w XIX wieku. O sprawie pisze stacja CNN.
Idea wspólnej historii jest piękna, ale niesłychanie trudna. W każdym z krajów Europy Środkowej są ludzie, z którymi można podejmować wysiłek jej pisania, ale również wielu, z którymi nie da się nad taką historią pracować – mówi prof. Andrzej Sulima Kamiński.
Tylko do 7 czerwca można się zgłaszać do udziału w programie stypendialnym Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Dwa stypendia umożliwią Polakom udział w prestiżowym Georgetown Leadership Seminar na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie DC.
13 maja o godz. 10.00 odbędzie się śniadanie prasowe inaugurujące kolejną edycję programu stypendialnego Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. W tym roku Fundacja przyzna dwa stypendia, które umożliwią polskim uczestnikom udział w prestiżowym Georgetown Leadership Seminar na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie DC. Gościem honorowym będzie prof. Adam Daniel Rotfeld, członek Komisji Kwalifikacyjnej Programu Stypendialnego.
Wystawa o zbrodniach dokonanych przez Sowietów i Niemców na polskich elitach jest prezentowana na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Jej współorganizatorzy nie kryli rozczarowania orzeczeniem Trybunału w Strasburgu dotyczącym zbrodni katyńskiej.