Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński odwiedził w poniedziałek w Waszyngtonie US Holocaust Memorial Museum, rozpoczynając swoją wizytę w USA. Według ministerstwa, muzeum ma plany zmiany wystawy, która w większym stopniu uwzględni cierpienia m.in. Polaków. Szef rady muzeum pochwalił postawę Polski wobec uchodźców z Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odwiedził w sobotę waszyngtońskie Muzeum Holokaustu i spotkał się z jego dyrektor Sarą Bloomfield w ostatnim dniu swej wizyty w USA. Szef polskiej dyplomacji złożył też wieniec na grobie Jana Karskiego.
Dyrektor waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu Sara Bloomfield otrzymała nagrodę „Światła Pamięci”, którą Miejsce Pamięci Auschwitz przyznaje osobom szczególnie zasłużonym dla edukacji o Auschwitz i Zagładzie - poinformowało oświęcimskie Muzeum.
Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie chce zmienić zasady współpracy archiwalnej z IPN - dowiedziała się w środę PAP. Problemem jest kwestia wymiany dokumentów obu instytucji. Zasoby Archiwum IPN znacznie przekraczają zbiory w Waszyngtonie.
W Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w czwartek debata nt. „Dziennika” Reni Spiegel, polskiej Żydówki, zamordowanej przez Niemców w przemyskim getcie w 1942 r. Zapiski „polskiej Anny Frank” opublikowano po polsku w 2016 r. jako „Dziennik 1939-1942”.
Rząd polski czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o IPN; jeżeli jednak TK nie usunąłby wszelkich nieporozumień, biorę pod uwagę kolejną nowelizację - mówi PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Ustawa o IPN na pewno nie będzie dzieliła narodów: polskiego i żydowskiego, nie będzie też źródłem kontrowersji między Polską a USA - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po spotkaniu z dyrektor Muzeum Holokaustu Sarą Bloomfield.
Dobiega końca konserwacja wnętrza baraku więźniarskiego, którego część była przez wiele lat elementem wystawy w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie – dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz. Barak został minionej jesieni scalony w miejscu pierwotnego posadowienia.
Za "niesienie światu lekcji Holokaustu i mówienie mu +Nigdy więcej!+" Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie zostało we wtorek uhonorowane statuetką Orła Jana Karskiego, nagrodą ustanowioną w 2000 r., jeszcze za życia słynnego emisariusza polskiego podziemia.
Połowa baraku więźniarskiego z byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, która przez wiele lat była elementem wystawy w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu, wróciła ze Stanów Zjednoczonych do Polski – poinformowało PAP w niedzielę Muzeum Auschwitz.