Rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z XIX wieku, ówczesne trendy we wzorach ubioru będzie można oglądać w Dworze w Stryszowie. Sobotniemu otwarciu nowej wystawy towarzyszyć będzie piknik z m.in. pokazem parzenia herbaty w samowarze oraz wykładem o bieliźnie.
Kapelusz arcyksięcia Ferdynanda, meksykańskie sombrero, szykowne męskie cylindry i meloniki prezentowane są na wystawie w kieleckim Muzeum Narodowym. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum w Nowym Jiczynie, które posiada jedną z największych na świecie kolekcji kapeluszy.
Strojne w koronki, falbanki, haftki i guziczki suknie XIX-wiecznych elegantek, ułożone na obowiązkowych w tamtych czasach krynolinach i turniurach można od soboty oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Wystawa potrwa do ostatnich dni maja.
Przedwojenne suknie wieczorowe i codzienne z zachodnich domów mody, albumy z fotografiami powstańców listopadowych oraz medale okolicznościowe z czasów PRL zgromadzono na wystawie w Muzeum Warmii i Mazur. W niedzielę placówka pokazała swoją kolekcję.
Konieczność zmiany stroju zależnie od pory dnia i okoliczności, preferowanie ubrań szytych ręcznie, z krajowych materiałów, wzorowanych na modzie francuskiej dla pań i angielskiej dla panów to niektóre z zasad przedwojennej mody zawartych w książce Anny Sieradzkiej.
Uniwersytet w Innsbrucku poinformował w środę, że archeolodzy znaleźli liczące sobie 600 lat staniki; według agencji AP odkrycie to jest rewolucją w historii bielizny, ponieważ jak dotąd znawcy mody uważali, że biustonosze istnieją zaledwie od 100 lat. Eksperci od mody sądzili dotąd, że era staników nastała dopiero wtedy, gdy kobiety przestały nosić gorsety - pisze Associated Press.