10 lipca 1904 r. urodził się płk Zdzisław Krasnodębski, pierwszy dowódca Dywizjonu 303. „Była to nietuzinkowa postać. Człowiek, który od najmłodszych lat wykazywał się dużym patriotyzmem" – powiedział PAP Jacek Zagożdżon, kustosz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
6 czerwca 1944 r. lotnicy polskich dywizjonów RAF i marynarze uczestniczyli w lądowaniu sił alianckich w Normandii. „Choć polscy żołnierze nie uczestniczyli w pierwszej fazie walk na lądzie, polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji >>Overlord
W wielu 104 lat zmarł we wtorek porucznik Mieczysław Frąckiewicz (John Franklin), radiooperator Dywizjonu Bombowego 304, najstarszy w Wielkiej Brytanii - i być może ostatni - weteran Polskich Sił Powietrznych.
Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział PAP Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.
W dawnej bazie lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire na północy Anglii, w której w czasie II wojny światowej stacjonowały trzy polskie dywizjony bombowe, w przyszły weekend otwarte zostanie muzeum poświęcone polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii.
102-letni John Franklin (Mieczysław Frąckiewicz), jeden z ostatnich mieszkających w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych, z okazji Narodowego Dnia Niepodległości zostanie w piątek odznaczony w Ambasadzie RP w Londynie medalem Pro Patria.
Pozostaniemy na zawsze wdzięczni Polakom za ich wkład w II wojnę światową i rekonstruując ten samolot chcę oddać hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli wówczas w Wielkiej Brytanii – mówi PAP Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legacy.
W znajdującym się w zachodnim Londynie Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię z udziałem premiera Borisa Johnsona otwarto pierwszą w tym kraju stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą udziałowi Polskich Sił Powietrznych w II wojnie światowej.
9 stycznia 1920 r. urodził się Mieczysław Pawlikowski, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie; dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Do historii filmu polskiego przeszedł rolą Onufrego Zagłoby w „Panu Wołodyjowskim” i „Przygodach pana Michała”.