Konrad I Mazowiecki urodził się w 1187 lub 1188 r. Był synem najmłodszego syna Bolesława Krzywoustego, prawdopodobnie pogrobowca, Kazimierza II Sprawiedliwego. Po śmierci ojca w 1194 r. formalnie wraz z bratem objął panowanie nad dziedzicznymi księstwami: krakowskim, mazowieckim i sandomierskim. Rzeczywistą władzę sprawowali regenci – ich matka Helena, wojewoda krakowski Mikołaj Gryfita i biskup krakowski Fulko zwany Pełką.
Powieści Elżbiety Cherezińskiej, osnute wokół wydarzeń z historii Polski, zostaną przeniesione na ekran, w formie serialu i filmu. O planach adaptacji książek opowiadała autorka podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.
4 marca 1314 r. w Uniejowie zmarł Jakub Świnka, arcybiskup gnieźnieński w latach 1283-1314, współpracownik Przemysła II i Władysława Łokietka; zwolennik odnowy polskiego Kościoła i zjednoczenia monarchii piastowskiej, podzielonej w wyniku rozbicia dzielnicowego.
Władca Polski, którego testament rozpoczął okres rozbicia dzielnicowego kraju Bolesław III Krzywousty zmarł 28 października 1138 r. prawdopodobnie w Sochaczewie. Według tradycji spoczywa w Płocku. W tym roku mija 875 lat od tego wydarzenia.