Rosyjski koncern Rosatom zamierza upamiętnić twórców radzieckiego projektu atomowego i planuje umieścić wśród nich postać szefa NKWD Ławrientija Berii; przeciwko temu pomysłowi zaprotestowali publicznie potomkowie naukowców - podała w piątek „Nowaja Gazieta”.
Ich przygody i dokonania w niczym nie ustępują przygodom i dokonaniom lotników. Tyle że ich scenerią nie były rozświetlone słońcem podniebne przestworza, ale zimna, ponura głębia mórz – pisze o załogach okrętów podwodnych redaktor naczelny „Historii Do Rzeczy” Piotr Zychowicz.
Rosyjska "Nowaja Gazieta" opublikowała nieznany dokument ws. zbrodni katyńskiej, który może pomóc w uściśleniu daty decyzji Stalina o rozstrzelaniu polskich oficerów w 1940 r. Wciąż warto badać rosyjskie archiwa, może tam być białoruska lista katyńska - uważa prof. Wojciech Materski z PAN.
23 grudnia 1953 r. po osądzeniu przez sąd wojskowy w Moskwie rozstrzelany został Ławrientij Beria, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Stalina; w latach 1939-1945 komisarz ludowy spraw wewnętrznych ZSRS, współodpowiedzialny za zbrodnię katyńską.