Wspólne śpiewanie hymnu, „Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz koncerty – to część wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości to święto budowania wspólnoty poprzez pamięć i szacunek dla przeszłości – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński.
We wtorek w pawilonie kulturalnym "Niepodległa. Miejsce Spotkań" w Łazienkach Królewskich w Warszawie z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz dyrektora Biura "Niepodległa" Wojciecha Kirejczyka odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"W tym roku, w związku z 11 listopada, tak jak co roku kontynuujemy nasza pracę. Biuro +Niepodległa+ organizuje, jak co roku bardzo wiele wydarzeń, z których te, które weszły już na stałe do świadomości społecznej to jest +Niepodległa do Hymnu+, czyli wspólne śpiewanie hymnu oraz +Festiwal Niepodległa+ na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie" - powiedział Gliński.
Minister kultury ocenił, że jest "to radosne, rodzinne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę". "Rocznicy, która we wszystkich badaniach społecznych, badaniach opinii publicznej jest uznawana za największe zwycięstwo i powód do dumy przez Polaków" - zauważył szef MKiDN.
Jak zaznaczył, "Festiwal Niepodległa" to wydarzenie otwarte, rodzinne, oddolne, które gromadzi wiele tysięcy osób, nie tylko warszawiaków. "Estrady, tańce, warsztaty dla dzieci, filmy VR, wiele najróżniejszych przedstawień i wydarzeń" - wymieniał Gliński atrakcje zaplanowane w ramach festiwalu. Zaprosił również do udziału w lokalnych wydarzeniach, organizowanych ze wsparciem MKiDN i Biura "Niepodległa".
"To jest święto radosne, święto budowania wspólnoty poprzez pamięć, szacunek dla przeszłości, ale także budowania i integrowania polskiej wspólnoty narodowej na przyszłość" - podkreślił Gliński.
Dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk wskazał, że "najbardziej szeroką akcją prowadzoną przez Biuro +Niepodległa+ jest akcja +Niepodległa do Hymnu+". "Już od 2018 roku, od roku 100-lecia odzyskania, zapraszamy wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania - w kraju czy za granicą, do tego, żeby w takim symboliczny sposób połączyć się z rodakami i zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego w samo południe w Święto Niepodległości".
To już 6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu". "Od 2018 r. na naszą mapę regularnie wpisuje się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W 2023 roku i wy zostawcie swój ślad na mapie!" - zachęca na swojej stronie Biuro "Niepodległa".
Kolejną, sztandarową akcją Biura "Niepodległa" jest "Festiwal Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. "Zaraz po zakończeniu oficjalnych obchodów na pl. Piłsudskiego po akcji +Niepodległa do Hymnu+ na Trakcie Królewskim, czyli tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy, jak co roku, od 5 lat, ulica zamieni się w ulicę z 20-lecia międzywojennego za sprawą zabytkowych pojazdów, rekonstruktorów, pokazów mody przedwojennej, w miejsce radosnego, wspólnego świętowania, dzięki paradom tanecznym, muzycznym, a także tym, co będzie działo się na dziedzińcach przylegających do Traktu Królewskiego" - przekazał dyrektor Biura "Niepodległa".
Cała ulica Krakowskie Przedmieście zmieni się w wielką festiwalową scenę. Od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa aż po Pomnik Mikołaja Kopernika od godz. 13 do godz. 20 przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy. Będzie także okazja, by zatańczyć poloneza.
Co godzinę do osób zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu Ojców Niepodległości. Wystylizowani aktorzy wcielą się w Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Co godzinę do osób zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu Ojców Niepodległości. Wystylizowani aktorzy wcielą się w Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Od godz. 13 startują także sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od godz. 14 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.
Na "Scenie tańców polskich", zorganizowanej na dziedzińcu MKiDN, cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie także nauki tradycyjnych tańców.
Tegoroczna odsłona odbędzie się w formule mistrzów i uczniów. Polska centralna reprezentowana będzie przez zespół Janusz Prusinowski Kompania uzupełniony o mistrzynie Marię Siwiec i kilku młodych adeptów muzyki tradycyjnej. Przez Wielkopolskę poprowadzi Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Adama Kaisera. O Żywiecczyźnie, poprzez taniec, opowie Żywiecka Szkoła Tradycji, a przez regiony Rzeszowskie Kapela Rodzinna Zastawnych i goście.
Z kolei na "Scenie dla dzieci", zorganizowanej na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, odbędą się spektakle, zabawy, konkursy, koncerty, występy magika. Witać dzieci przy wejściu do namiotu będą postacie z legendarnych polskich dobranocek m.in. Reksio, Bolek i Lolek. Jak co roku na małych konstruktorów i konstruktorki czeka także Strefa Klocków COBI.
Na "Scenie Muzycznej" na dziedzińcu UW wystąpią: Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.
W ramach "Festiwalu Niepodległa" w godzinach 13-18 na parterze Pałacu Tyszkiewiczów Potockich pokazywane będą filmy VR: "MS Piłsudski – podwodna misja", "Kino", "Dża-Dża" oraz "Nie kochać w taką noc". Pokazy są bezpłatne i trwają ok. 20 minut. Przeznaczone tylko dla widzów od 12. roku życia.
Na "Festiwalu Niepodległa" będzie można także odbyć muzyczną podróż dzięki zanurzeniu się w utwory z historii polskiej muzyki. Orkiestra i Soliści IL TEMPO, pod kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy, zaprezentuje instrumentarium średniowieczne, renesansowe oraz barokowe. W programie znajdą się utwory średniowieczne począwszy od motywu Bogurodzicy, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu – m.in. "Gaude Mater Polonia", Psalm "Nieście chwałę mocarze", skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII wieku związanych z dworem polskim i Warszawą.
W wigilię Święta Niepodległości w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się Koncert "Matejko - obrazy polskiej duszy". Retransmisję z koncertu zaplanowano na 11 listopada na godz. 17.30 w TVP1.
Koncert jest poświęcony Janowi Matejce, patronowi 2023 r. wybranego przez Senat RP. Osią dramaturgiczną koncertu dla Niepodległej są obrazy Matejki, które pokazują historię Polski pełną skrajnych emocji. Repertuar koncertu zbudowany jest głównie z najważniejszych rockowych piosenek w historii polskiej muzyki. Nacechowany jest ideą wolności i walki o wolność. Klamrą rozpoczynającą i kończącą koncert są utwory nawiązujące do chrześcijaństwa, jako dziedzictwa Polski. Artyści biorący udział to m. in. Katarzyna Dąbrowska, Natalia Sikora, Janusz Radek, Łukasz Drapała, chór męski Affabre Concinui.
Koncert jest poświęcony Janowi Matejce, patronowi 2023 r. wybranego przez Senat RP. Osią dramaturgiczną koncertu dla Niepodległej są obrazy Matejki, które pokazują historię Polski pełną skrajnych emocji.
Z kolei we wtorek o godz. 19 w Teatrze Palladium w Warszawie odbędzie się koncert "Święto Niepodległej!". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – wystarczy pobrać darmowe wejściówki ze strony www.palladium.pl. Koncert będzie można także obejrzeć na antenie Telewizji Republika w weekend niepodległościowy oraz online dzięki transmisji na kanałach social media.
Program skonstruowano jako reminiscencje wydarzeń ostatnich 100 lat historii Polski. Wykonywane utwory będą się odnosić m.in. do wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej (w tym do Powstania Warszawskiego i sylwetek Sprawiedliwych wśród Narodów Świata), bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpią: Marek Piekarczyk, Damian Ukeje, Darek "Maleo" Malejonek, Barbara Pospieszalska, Aleksandra Idkowska, Siostry Melosik i Kasia Malejonek. Scenografia przypomni atmosferę czasów pierwszych miesięcy II RP.
W obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości angażuje się w całym kraju setki instytucji kultury, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Więcej szczegółów dot. obchodów Święta Niepodległości można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska, Olga Łozińska
ksi/ oloz/