W czwartek w Gdańsku rozpocznie się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie czterodniowego wydarzenia znalazły się: widowiskowa ceremonia otwarcia, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wystawy i koncerty. Miasto odwiedzą delegacje z blisko 100 miast z 14 krajów Europy.
„44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy” - przekazała w komunikacie przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.
Dodała, że w czasie trwania wydarzenia Gdańsk odwiedzą delegacje z blisko 100 miast z 14 krajów Europy.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana w komunikacie podkreśliła, że w trakcie Zjazdu ważne są: budowa więzi, wymiana doświadczeń i pamięć o wspólnym dziedzictwie. „Hanza jest także oparta na tym, co łączyło miasta w przeszłości” - zaznaczyła i dodała, że dziś współczesny świat stawia nam wiele nowych wyzwań i współpraca między naszymi miastami jest bardzo potrzebna.
„Hanza jest także oparta na tym, co łączyło miasta w przeszłości.”
Zjazd rozpocznie się w czwartek o 19.30 Wielką Paradą Miast, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.
Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają „króla morskiego Gdańska” – Neptuna, który wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu – nimfy wodne, syreny i koniki morskie.
Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą tego spektaklu zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Następnie przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzem będzie prezydent Gdańska i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau.
Podczas trwania zlotu na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli „Bakalie x Hanza”, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.
Jak podał ratusz, jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie sobotni Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi.
Uczestnicy szczytu mają się skupić na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji. Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.
W trakcie zlotu odbędzie się również forum gospodarcze przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i naszego regionu.
„Forum gospodarcze (...) będzie poświęcone innowacyjnej gospodarce Gdańska. (...) Będziemy mówić m.in. o inteligentnych specjalizacjach Pomorza, o tych dziedzinach, w których możemy się pochwalić i zaprezentować, ale też nawiązać w ich ramach współpracę. Jedną z nich będą technologie kosmiczne, które są dziedzictwem Jana Heweliusza” - tłumaczył cytowany w komunikacie wiceprezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Marek Ossowski.
W niedzielę w Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa, a zaraz po niej katolicka msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy.
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się w niedzielę przy Fontannie Neptuna. W trakcie ceremonia Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby (miasto w Szwecji) – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.
Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe Starej Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.
Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy ponad 200 miast z 16 państw, w tym 21 miast polskich m.in. Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń i Wrocław.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ jann/