Składanie kwiatów przez rodzinę i przedstawicieli władz pod Ścianą Śmierci na terenie stołecznego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, koncert i msza są w programie uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wykonania wyroku śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim.
73 lata temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera ZWZ-AK, więźnia Auschwitz. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze.
Od wtorkowego ranka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL można było pod Ścianą Śmierci składać kwiaty w hołdzie rotmistrzowi. Uczynili to m.in. przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wraz z posłami Anitą Czerwińską i Krzysztofem Sobolewskim - którzy złożyli wieniec od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Pamięć Witolda Pileckiego uhonorował także minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wraz z współpracownikami. Złożono również wieniec w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Hołd rotmistrzowi mogli oddać także przedstawiciele instytucji i organizacji oraz osoby prywatne.
Na wieczór zaplanowano uroczystości o charakterze zamkniętym, na dziedzińcu Muzeum. Ich elementem jest koncert „Chwała Bohaterom” w wykonaniu zespołu „Forteca” oraz msza święta odprawiana przez kapelana placówki ks. Tomasza Trzaskę.
O 21.30, w godzinie śmierci rotmistrza, kwiaty pod Ścianą Śmierci ma złożyć jego córka Zofia Pilecka-Optułowicz. Zakończenie uroczystości przewidywane jest ok. godz. 22.
25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie został zamordowany rtm. Witold Pilecki, ochotnik wojny polsko-bolszewickiej, ziemianin w majątku w Sukurczach, aktywnie działający na rzecz lokalnej społeczności.
Był żołnierzem kampanii wrześniowej i współtwórcą Tajnej Armii Polskiej. Trafił na ochotnika do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie utworzył Związek Organizacji Wojskowej. Stamtąd informował przełożonych i rząd w Londynie o tym, co się dzieje w obozie. Przebywał w nim dwa lata i siedem miesięcy do czasu ucieczki.
Brał udział w Powstaniu Warszawskim w Zgrupowaniu Chrobry II. Po wojnie Witold Pilecki włączył się w drugą konspirację, tworzył siatkę współpracowników podległą gen. Władysławowi Andersowi.
8 maja 1947 r. został aresztowany. Przeszedł ciężkie śledztwo. Oskarżony o szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonał kat st. sierż. Piotr Śmietański. Do dziś szczątki rtm. Pileckiego nie zostały odnalezione. Jego imię nosi blisko 50 szkół w Polsce i jedna w Katarze. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/