Poszukujemy osób, które będą rozpowszechniały informacje o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” – baza straty.pl – informuje portal Instytutu Pamięci Narodowej.
Zadaniem wolontariuszy ma być przekazywanie informacji o programie i bazie straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i mediach społecznościowych oraz pozyskiwaniu nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej i zachęcaniu rodzin ofiar do przesyłania nam informacji o bliskich, którzy nie figurowali dotąd w bazie straty.pl.
„W zamian oferujemy udział w ważnym społecznie projekcie o zasięgu ogólnopolskim, szkolenie i wsparcie merytoryczne, rozwój umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych i pracy w zespole” – czytamy w informacji przesłanej przez IPN. Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończenie 18 lat i przesłanie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie IPN. „Po zakończeniu wolontariatu wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenie o jego odbyciu, a także o ich niebagatelnym wkładzie w rozwój programu” – podkreślają organizatorzy.
W ogólnodostępnej bazie danych, popularnie nazywanej bazą straty.pl (od adresu strony internetowej) zebrano dotychczas informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim podczas II wojny światowej. Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” wystąpił w 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Od stycznia 2022 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.
Baza ta umożliwia prowadzenie kwerend imiennych oraz tematycznych. Mogą z niej korzystać m.in. historycy i dziennikarze. Można wyszukiwać daną osobę po rodzaju, miejscu i roku represji. Baza nie gromadzi skanów dokumentów, na podstawie których wprowadzane są różne dane, ale podaje informacje, gdzie te dokumenty można odnaleźć.
W rozmowie z PAP o pomoc w uzupełnienie bazy danych zwrócił się Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN. „Żadna z ofiar II wojny światowej nie może pozostać anonimowa i nie może być zapomniana” – podkreśliła. Przypomniała, że przy przygotowaniu bazy danych wykorzystano dokumenty, które IPN odziedziczył po Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, ale też m.in. różne materiały – pamiętniki, wspomnienia, grafiki, które przekazali np. więźniowie obozów koncentracyjnych.(PAP)
szuk/