Dyrygent i pedagog Andrzej Kosendiak, były dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, został uhonorowany przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - poinformował resort.
Jak przypomniano na stronie internetowej MKiDN, Andrzej Kosendiak "jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której w latach 2001-2009 pełnił funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej, a w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego". "W latach 2014-2016 wykładał na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2021 r. otrzymał tytuł profesora. Od 2018 r. prowadzi zajęcia na swojej macierzystej uczelni" - podano.
Dodano, że w 2005 r. Kosendiak "został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans". "Przekształcił je z sukcesem w Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, które prowadził do września 2024 r. Obecnie pełni funkcję doradcy dyrektorki NFM ds. artystycznych oraz dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego" - czytamy.
W komunikacie podkreślono, że dyrygent "przyczynił się do utworzenia Zrzeszenia Filharmonii Polskich, w którym przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu". "Powołał do życia nowe zespoły artystyczne, m.in. Chór NFM, Wrocławską Orkiestrę Barokową, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM. Zainicjował również Leo Festiwal. Był jednym ze współtwórców miesięcznika +Muzyka w Mieście+, wydawanego przez NFM. W latach 2016-2019 był wiceprzewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest członkiem Rady Programowej ds. muzyki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu" - poinformowano.
MKiDN wspomniało, że Kosendiak "występował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych (m.in. współpracował z University of North Carolina w Chapel Hill) i w Chinach". "Zapoczątkował liczne projekty edukacyjne, był też pomysłodawcą programu +Musica polonica rediviva+, którego założeniem jest wykonywanie muzyki polskiej przez młodych artystów na całym świecie przy wsparciu konserwatoriów i festiwali. Zainicjował także cykle wydawnictw płytowych +1000 lat muzyki we Wrocławiu+ oraz +Witold Lutosławski. Opera omnia+" - zwróciło uwagę.
W 2023 r. dyrygent został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury oraz działalność na rzecz edukacji artystycznej i rozwoju muzyki". (PAP)
dap/ dki/