Portret więźnia wykonany na druku z niemieckiego KL Auschwitz zaprezentuje w Brzeszczach Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jej prezes Agnieszka Molenda-Kopijasz podała PAP, że artefakt zostanie pokazany 27 stycznia, podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu.
„27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau. Upamiętnimy to wydarzenie w przyszłą sobotę składając kwiaty przed budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym istniała obozowa karna kompania kobiet. Na zakończenie uroczystości zaprezentujemy tam rysunek z portretem więźnia, wykonany na oryginalnym blankiecie karty z wydziału zatrudnienia w KL Auschwitz” – powiedziała PAP Agnieszka Molenda-Kopijasz.
Prezes fundacji dodała, że rysunek został odnaleziony niedawno w archiwach domowych nieżyjącej już mieszkanki Brzeszcz, która jako młoda dziewczyna, a zarazem łączniczka AK, pomagała więźniom. „Na razie nie udało się nam zidentyfikować więźnia z rysunku, ani też autora tej pracy. Uważamy, że rysunek mógł być podziękowaniem dla brzeszczanki za otrzymaną niej pomoc” – powiedziała.
27 stycznia odbędą się także centralne uroczystości rocznicowe, których organizatorem jest Muzeum Auschwitz. Patronat honorowy nad nimi roztoczył prezydent RP Andrzej Duda.
„Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości w Muzeum Auschwitz jest +człowiek+. Odpowiadając na to, zaprezentujemy odnaleziony portret, aby ukazać splątane losy więźniów obozu i okolicznych mieszkańców niosących im pomoc mimo groźby osadzenia w obozie i kary śmierci dla całej rodziny pomagających” – powiedziała Agnieszka Molenda-Kopijasz.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku pozostałych jeszcze 7 tys. więźniów oswobodziła Armia Czerwona. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/