48 proc. badanych pozytywnie, a 16 proc. negatywnie ocenia działalność IPN - wynika z najnowszego badania CBOS. Od poprzedniego pomiaru we wrześniu ubiegłego roku notowania Instytutu Pamięci Narodowej nieznacznie spadły (o 2 punkty procentowe).
Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło we wtorek komunikat z badań "Oceny działalności instytucji publicznych".
CBOS przekazało, że "od poprzedniego pomiaru we wrześniu ubiegłego roku względnie stabilne pozostają notowania Instytutu Pamięci Narodowej".
Obecnie działalność IPN pozytywnie ocenia niemal co drugi badany 48 proc. (spadek o 2 punkty procentowe), a negatywnie – mniej więcej co szósty 16 proc. (wzrost o 1 punkt).
Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło we wtorek komunikat z badań "Oceny działalności instytucji publicznych".
Jak napisano, "zadowoleniem z pracy IPN najbardziej wyróżniają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz ankietowani identyfikujący się z prawicą i przynajmniej raz w tygodniu uczestniczący w praktykach religijnych".
"Dezaprobatę najczęściej wyrażają potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej, respondenci o lewicowej orientacji politycznej, nieangażujący się religijnie i mieszkańcy największych miast" - wskazano.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 r.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI). (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/