Szwedzka dynastia Wazów rządziła Rzeczpospolitą Obojga Narodów niecałe 100 lat. Zygmunt III Waza został wybrany na króla podczas elekcji w 1587 roku. Co zaważyło na tym wyborze? Jak udało mu się wygrać z konkurentem z rodu Habsburgów, księciem Maksymilianem III i jaki miała z tym związek Anna Jagiellonka? Wspomnimy także o ważnej roli, jaką w tamtym czasie odegrał potężny magnat Jan Zamoyski.
Czy Zygmunt III Waza był dobrym królem? Czy szybko zrozumiał specyfikę kraju, w którym przyszło mu rządzić? Dlaczego zbudowana w stolicy przez jego syna, Władysława IV kolumna Zygmunta wzbudziła tak wiele kontrowersji? Dzisiaj uznajemy ją przecież za jeden z symboli Warszawy.
Czy rządy Wazów to czas chwały Rzeczypospolitej Obojga Narodów? A może preludium do nieszczęść, które spadły na nas w XVII wieku? Jak to z tymi Wazami w naszej historii było naprawdę?
O tym wszystkim w Podcaście Muzeum Historii Polski z serii Inne historie Polski. Rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, profesor Wojciech Tygielski z Uniwersytetu Warszawskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=U-4Dx8XSU9I
Rozdziały:
00:00 Król z kolumny
00:44 Waza, czyli snopek
17:01 Król na piedestale
31:43 Szwedzkie nieszczęście
Program zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl