Mieszkający w Nowym Jorku dyrygent, nauczyciel i działacz społeczny Janusz Sporek otrzymał jedną z nagród „Przeszłość/Przyszłość” im. Janusza Kurtyki. Laureat powiedział w środę PAP, że bardzo szanował Janusza Kurtykę i czuje się zaszczycony wyróżnieniem.
Sporek dostał nagrodę w kategorii „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski”. W uzasadnieniu podkreślono m.in. jego wysiłki na rzecz utrzymania Pomnika Katyńskiego w Jersey City w jego dotychczasowej lokalizacji przy Exchange Place, a także popularyzowanie polskiej kultury i konsolidowanie Polonii.
„Bardzo szanowałem Janusza Kurtykę i jego działalność. Poczułem się ogromnie zaszczycony wyróżnieniem. Tym bardziej, że nagroda przyszła w ślad za tym jak wygraliśmy batalię o pomnik. Ktoś zauważył, że Polonia coś zrobiła w Stanach Zjednoczonych” – powiedział PAP laureat.
Uroczystość wręczenia nagród 4.i 5. edycji konkursu historycznego im. Janusza Kurtyki odbyła się w miniony weekend podczas uroczystej gali w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uhonorowani zostali m.in. autorzy najlepszych książek historycznych oraz promotorzy polskiej historii. Konkurs od czterech lat organizuje fundacja imienia Kurtyki jako część projektu "Przeszłość/Przyszłość".
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Pakt Hitler-Stalin. Geneza i konsekwencje sojuszu niemiecko-sowieckiego”.
W imieniu Janusza Sporka nagrodę odebrał jego syn Sebastian. Polonijny laureat z Nowego Jorku został przedstawiony jako „nauczyciel, dyrygent, działacz polonijny z Nowego Jorku, organizator licznych koncertów w Carnegie Hall popularyzujących polską kulturę i konsolidujących środowisko imigracyjne”.
W trakcie gali podkreślano, że jest on założycielem polonijnego ruchu obrony Polski oraz współzałożycielem i przewodniczącym Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych aktywnie działającym na rzecz zapobieżenia przeniesieniu monumentu zlokalizowanego w Jersey City, który upamiętnia zbrodnię na polskich żołnierzach.
„W ramach tego przedsięwzięcia podejmował działania wymagające zaangażowania i nieprzeciętnej odwagi cywilnej, czego przykładem są chociażby pozwy sądowe złożone przeciwko władzom Jersey City. Ponadto prowadził akcje edukacyjne mające poszerzyć wiedzę na temat zbrodni katyńskiej wśród Amerykanów, dzięki czemu postulaty Polonii zyskały szersze poparcie” – przypomniano w trakcie gali.
Za sukces Sporka i jego organizacji uznano zgromadzenie ponad 10 tys. ważnych podpisów pod postulatem zorganizowania referendum w sprawie monumentu, a także uzyskanie od Rady Miasta Jersey City gwarancji pozostawienia pomnika przy Exchange Place na prawach użytkowania wieczystego.
Pomnik Katyński w Jersey City, w stanie New Jersey został odsłonięty w roku 1991. Jego autorem był mieszkający w USA rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Wręczenie wyróżnień poprzedził konkurs o Nagrody Przeszłość/Przyszłość. Jest to inicjatywa mająca na celu dokonanie przeglądu oraz nagrodzenie i promocję najlepszych polskich inicjatyw związanych z promocją i upamiętnianiem polskiej historii, które pozostają szerzej nieznane. Nagrody przyznaje Kapituła Konkursowa.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ akl/