W najbliższą sobotę i niedzielę Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie organizuje filmowy weekend pt. „Oblicza Zagłady”. Wydarzenie upamiętnia 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – poinformował PAP rzecznik prasowy MHP Michał Przeperski.
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy na przegląd filmów o tematyce związanej z Zagładą Żydów w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny temat Zagłady znalazł szerokie odbicie w kinie. Powstawały produkcje niezwykle różnorodne. Aby tę różnorodność zobrazować zaprezentujemy trzy zupełnie inne filmy, pochodzące z różnych epok i krajów. Każdy z nich pokazuje, jak o Zagładzie mówiono i jak będzie się mówić” – czytamy w przesłanej informacji.
Wyjaśniono, że zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Strefa interesów”, „Życie jest piękne” i „Śmierć Zygielbojma”. W programie zaplanowano także rozmowę o tym, jak Zagłada przedstawiana jest w kinie.
Więcej informacji o przeglądzie i filmach znaleźć można na stronie: https://muzhp.pl/wydarzenia/filmowy-weekend-oblicza-zaglady#date-97.
20 kwietnia o godz. 16 wyświetlony zostanie film „Strefa interesów” (2023) w reż. Jonathana Glazera. Po filmie, o godz. 17.45 odbędzie się rozmowa pt. „Jak Zagłada jest pokazywana w kinie”. W spotkaniu udział wezmą dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, czynnie uczestniczący w realizacji filmu „Strefa interesów” Piotr Cywiński oraz filmoznawca dr Łukasz Jasina.
„Podczas rozmowy postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku zmierza kino opowiadające o zbrodniach II wojny światowej. Czy osiem dekad po jej zakończeniu w dalszym ciągu traktujemy ją jako wydarzenie niemalże współczesne?” – napisano w informacji o przeglądzie.
21 kwietnia zaprezentowane zostaną dwa filmy - o godz. 16 „Życie jest piękne” (1997) w reżyserii Roberto Beniginiego i o godz. 18.30 „Śmierć Zygielbojma” (2021) w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Oba niedzielne seanse zostaną poprzedzone krótkim wprowadzeniem Łukasza Jasiny.
Pokazy odbywać się będą w sali kinowo-teatralnej Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1).
Partnerami przeglądu „Oblicza Zagłady” są Muzeum Auschwitz-Birkenau i Żydowski Instytut Historyczny.(PAP)
Autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/