
Do 15 marca przyjmowane będą zgłoszenia w konkursie na najlepszą biografię, która ukazała się w Polsce w 2024 r. Laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" wybierze kapituła złożona m.in. z literaturoznawców i dziennikarzy.
Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to jedyny tak prestiżowy konkurs literacki o zasięgu ogólnopolskim organizowany na Górnym Śląsku. Jej patronem jest Juliusz Roger - związany w XIX wieku z Rybnikiem i jego okolicami humanista, lekarz, społecznik i etnolog. Tegoroczna dziesiąta edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" zbiegła się z 160. rocznicą śmierci Rogera.
Fundatorem nagrody jest prezydent Rybnika. W tym roku zwycięzca otrzyma 60 tys. zł.
Jak przekazali PAP organizatorzy, termin zgłaszania biografii do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz upływa 15 marca. Propozycje do Nagrody należy przesyłać na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik, z dopiskiem "Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz" oraz z wypełnioną kartą zgłoszenia. Do zgłoszenia należy załączyć dziesięć egzemplarzy książki zgłaszanej do Nagrody, z których pięć zostanie przeznaczonych dla Członków Kapituły do prac związanych z wyłonieniem laureata konkursu, a pozostałe zostaną przekazane Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.
Konkurs stanowi część Rybnickich Dni Literatury – najstarszego literackiego festiwalu w Polsce. W ciągu ostatnich lat zyskał wysoką renomę, której potwierdzeniem jest m.in. popularność, jaką cieszą się nagrodzone w nim książki. W 2024 r. laureatem "Juliusza" został Rafał Księżyk za książkę "Śnialnia" - zbiorowy portret artystycznego undergroundu na Śląsku w czasach PRL-u.
Wcześniej tę samą nagrodę otrzymali Małgorzata Czyńska za książkę "Kobro. Skok w przestrzeń", Monika Muskała za "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia", Robert Rybicki za "Dar Meneli", Aleksander Kaczorowski za książkę "Ota Pavel. Pod powierzchnią", Agnieszka Dauksza za książkę "Jaremianka. Biografia", Marta Grzywacz za książkę "Nasza pani z Ravensbrück", Artur Domosławski za książkę "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" oraz Wojciech Orliński za książkę "Kopernik. Rewolucje".
W jury tegorocznej edycji konkursu zasiądą specjaliści różnych dziedzin. Przewodniczącym jury będzie, podobnie jak w poprzednich latach prof. Tadeusz Sławek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wybitny filolog, anglista, komparatysta, znawca literatury, poeta, prozaik, eseista i tłumacz.Pozostałe miejsca w jury zajmą Bernadetta Darska, krytyczka literacka, literaturoznawczyni i profesorka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Zbigniew Kadłubek - eseista, filolog klasyczny, regionalista i komparatysta, dziennikarki Katarzyna Janowska i Ewa Niewiadomska oraz Aleksandra Klich-Siewiorek - dyrektorka Biblioteki w Rybniku, a jednocześnie sekretarzyni i dyrektorka programowa Festiwalu Biografii, autorka wielu książek (m.in. biografii "Cały ten Kutz"), przez ponad 20 lat dziennikarka i redaktorka "Gazety Wyborczej".
Spośród zgłoszonych do konkursu książek jury wybierze najpierw pięć finałowych. Ich tytuły zostaną ogłoszone pod koniec czerwca.
Wyniki całego konkursu i nazwisko laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" ogłoszone zostaną 11 października podczas uroczystej Gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Więcej o Górnośląskiej Nagrodzie Literackiej „Juliusz” na stronie: https://www.nagrodajuliusz.pl/ (PAP)
jkrz/ aszw/