Przedmioty codziennego użytku, rodzinne fotografie, czy zabawki – symboliczne rzeczy, które towarzyszyły osobom deportowanym na Wschód można zobaczyć w sobotę w Supraślu k. Białegostoku. Instalacja Muzeum Pamięci Sybiru będzie dostępna także w kliku innych miastach.
To pomysł na przybliżenie mieszkańcom różnych miast idei Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, którego otwarcie zaplanowano na 17 września - powiedziała PAP Patrycja Roman z tego muzeum.
"RzeczyViste" to instalacja, która ma na celu zwrócenie uwagi na losy obywateli Polski deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941. Prezentuje symbolicznie rzeczy, które zabrali ze sobą wywożeni na Wschód.
"RzeczyViste" to instalacja, która ma na celu zwrócenie uwagi na losy obywateli Polski deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941. Prezentuje symbolicznie rzeczy, które zabrali ze sobą wywożeni na Wschód. "Przez swoją niezwykłą formę ma odbiorców zaintrygować i zaskoczyć. Jest metaforą otwartej walizki. Przedstawione w niej przedmioty zostały tak dobrane, by odpowiadały tym, które towarzyszyły osobom deportowanym na Sybir" - informuje muzeum.
Instalacja składa się przedmiotów codziennego użytku rozlokowanych w przestrzeni, bez ściśle sprecyzowanego klucza. Przed każdym znajduje się płytka z krótkim opisem losów jego właściciela. Można się dowiedzieć jak dana osoba miała na imię, ile miała lat i gdzie ją zesłano.
Instalacja miała premierę dwa lata temu w Białymstoku, następnie prezentowana była w Lublinie i Poznaniu. Teraz podczas jednodniowych akcji będzie można ją zobaczyć w sześciu kolejnych miastach.
W sobotę od godz. 10 do wieczora dostępna będzie przed Domem Ludowym w Supraślu. Kolejnym przystankiem będzie Tykocin. W planach jest też m.in. Giżycko oraz Warszawa. W każdym z miejsc pracownicy muzeum opowiedzą o instalacji i o samym muzeum.
To pomysł na przybliżenie mieszkańcom różnych miast idei Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, którego otwarcie zaplanowano na 17 września - powiedziała PAP Patrycja Roman.
Jednodniowym akcjom towarzyszy też konkurs fotograficzny, a szczegóły dostępne są na stronie muzeum.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. W muzeum trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września.
Budowa Muzeum Pamięci Sybiru jest finansowana ze środków MKDNiS oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego kosztowała 37 mln zł; ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKDNiS z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na wykonanie wystawy stałej i wyposażenie placówki.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mok/