![Brzozowy krzyż przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Wołyniu, fot. PAP/Darek Delmanowicz](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/pap_20110728_0U5_0.jpg?itok=Tt41MSjs)
W związku z pytaniami dotyczącymi postępu prac w zakresie pozyskania zgód na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej ponowił wnioski o prace poszukiwawczo-ekshumacyjne - przekazał IPN we wtorek.
Rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że wniosek o prowadzenie prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej został złożony już 31 października 2024 r.
Ponadto 4 lutego br. IPN złożył wnioski na prace ekshumacyjne w lokalizacji Lwów Zboiska i Lwów Hołosko. Rzecznik IPN przypomniał, że 5 lutego analogiczne wnioski złożono w sprawie prac poszukiwawczych w Kostiuchnówce (Polska Góra), Kropiwnikach, Kuklach, Małych Hołobach, Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Orzeszynie, Stanisłówce oraz w Tynnem.
"Kolejne wnioski dotyczące prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie są przygotowywane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN i wkrótce zostaną przekazane stronie ukraińskiej" - wskazał rzecznik IPN w komunikacie.
W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w 65 lokalizacjach. Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i prace przeprowadzono. W innych miejscach nie wyrażono zgody na prace. Niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.
10 stycznia br. premier Donald Tusk poinformował na platformie X: "Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - dodał. Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos przekazał PAP, że Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków ofiar wzajemnych konfliktów historycznych.(PAP)
mr/ miś/ lm/