Zakończył się gruntowny remont budynku sanatorium Narcyz, części Uzdrowiska Ustroń – poinformowała Beata Staniaszczyk z biura prasowego American Heart of Poland (AHP). Placówka przyjęła już pierwszych pacjentów ze skierowaniem z NFZ.
Prace trwały od lipca 2023 roku do połowy marca. Remont objął 92 pokoje dla prawie 200 pacjentów. Umieszczono w nich nowe meble i sprzęt AGD. W każdym powstał pełny węzeł sanitarny. Zmodernizowany został system przywoływania personelu. Wprowadzono karty kontroli dostępu, co podniosło poziom bezpieczeństwa. Na każdym piętrze są aneksy kuchenne.
Zainstalowano nową windę. Obiekt został dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowano w tym celu siedem wyposażonych pokoi i platformę dźwigową. Rozbudowano zaplecze medyczne o trzy gabinety lekarskie i dyżurkę pielęgniarską. Budynek zyskał nową stolarkę okienną. Odnowiono elewację i balkony. Wymieniono instalacje, zamontowano klimatyzację i nowy system przeciwpożarowy.
„Do Narcyza pacjenci mają dostęp w ramach NFZ. Istotne jest zrozumienie, że placówki funkcjonujące w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej nie ustępują pod względem jakości lokalizacjom komercyjnym” – powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes AHP Adam Szlachta.
Narcyz jest drugim – po Równicy – budynkiem sanatoryjnym w Uzdrowisku Ustroń, który został poddany gruntownej modernizacji. Kolejnym będzie sanatorium Kos. Prace w nim rozpoczną się na początku kwietnia.
Narcyz, Równica i Kos są wśród 21 budynków tworzących zespół sanatoryjno-uzdrowiskowy w Ustroniu. Jest on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Powstały one w latach 1968—1988 jako zaplecze wypoczynkowe dla mieszkańców Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Najbardziej rozpoznawalne są domy leczniczo—wczasowe ukształtowane w postaci piramid. Kojarzą się z luźno porozrzucanymi skałami. Do tej grupy należą między innymi Narcyz i Kos.
Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń należy do Grupy AHP, która jest największą siecią oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. W jej skład wchodzi m.in. ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/