Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii relacji euroatlantyckich, stosunków dwustronnych i pandemii – informuje w czwartek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
W nagraniu opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii Szczerski powiedział, że rozmowa obu prezydentów trwała prawie godzinę.
Poinformował, że pierwszym z tematów omawianych przez prezydentów była kwestia relacji euroatlantyckich, co wiąże się ze zmianą administracji amerykańskiej. W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.
"Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili, że nasze oba kraje powinny dziś dbać o to, by utrzymać amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie, by utrzymać silną więź euroatlantycką" - powiedział prezydencki minister i pełnomocnik ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
Dodał, że to dziś wspólna rola Polski i Niemiec w tych relacjach, "by nowa administracja amerykańska utrzymała owo zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo, w bezpieczeństwo wschodniej flanki, ale także w zaangażowanie i ekonomiczne, polityczne, militarne Stanów Zjednoczonej w Europie, jako część programu nowej administracji amerykańskiej".
Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Niemiec były kwestie dwustronne. "W tym roku będziemy obchodzić 30-lecie traktatu polsko-niemieckiego o współpracy i dobrym sąsiedztwie. W tym kontekście prezydenci mówili o obchodach tej rocznicy, ale także o tym, że ważne, by ta rocznica zbiegła się z postępem w tych głównych zagadnieniach dziś relacji polsko-niemieckich" - powiedział Szczerski.
Jak mówił, chodzi o to, by można było nie tylko podsumować dobre 30 lat sąsiedztwa polsko-niemieckiego, rozwój współpracy ekonomicznej, społecznej, samorządowej, międzypaństwowej, "ale także, by mówić o konkretnych celach na przyszłość i o tym, co dziś jest tematem tych wspólnych relacji polsko-niemieckich". Szczerski wskazywał, że ważnym elementem polsko-niemieckiego dialogu są obecnie "kwestie praw polonijnych, praw edukacyjnych, obrad okrągłego stołu polsko-niemieckiego w tym zakresie, ale także upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie".
"Ten temat się rozpoczął, te prace trwają. Prezydenci podkreślili, że to jest ich wspólnym zainteresowaniem, by one skutecznie się zakończyły, by to upamiętnienie, to miejsce pamięci polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie powstało, że ten projekt wspierają i chcieliby, także w kontekście właśnie nadchodzącej rocznicy 30-lecia traktatu, widzieć konkretne efekty prac zespołu, w którym dziś pracują nad tym projektem" - powiedział minister.
Rozmowa prezydentów dotyczyła również spraw bieżących związanych z pandemią koronawirusa oraz kwestii europejskiej solidarności w zakresie szczepień na COVID-19. Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie podkreślał, że efektywność projektu europejskiego, jeśli chodzi o szczepienia, (...) zależy od solidarności w ramach tego programu".
"Prezydenci zgodzili się, że to będzie bardzo ważny element także budowy zaufania do projektu europejskiego, jeśli program szczepień europejskich przebiegnie właśnie według zasad transparentnych, solidarnych i wspólnotowych. I to dziś zadanie bardzo ważne, także w wymiarze znacznie szerszym niż tylko walka z pandemią, w wymiarze także politycznym, jeśli chodzi o politykę europejską" - zaznaczył Szczerski.
Poinformował, że prezydenci mówili również o tym, jak ważne jest dziś utrzymanie społecznej zgody wokół obostrzeń związanych z pandemią, ale także "stopniowe uwalnianie sił gospodarczych w naszych państwach, tak by można było także nakreślać horyzont odbudowy gospodarczej".
Szczerski zwrócił uwagę, że była to pierwsza rozmowa prezydentów Polski i Niemiec w tym roku, podkreślając jednocześnie, że są to rozmowy regularne.(PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd/ mok/