Król Wielkiej Brytanii Karol III w środę (5 lutego) odwiedził londyński Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK), gdzie spotkał się z przedstawicielami Polonii. Od redaktorki naczelnej polonijnego portalu British Poles Marii Byczynski dostał tłumaczenie "Raportu Witolda" - relacji rtm. Witolda Pileckiego, dokumentującej wydarzenia w Auschwitz.
Po wizycie w Polsce, podczas której jako pierwszy brytyjski monarcha uczestniczył 27 stycznia w obchodach rocznicowych wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, Karol III wyraził chęć spotkania się z polską diasporą i podzielenia się z nimi swoimi doświadczeniami - podał POSK w komunikacie. Monarsze towarzyszyli ambasador RP Piotr Wilczek i prezes Ośrodka Marcin Kalinowski.
"Pomyśleliśmy, że to będzie najlepszy sposób na nawiązanie do sytuacji, która miała miejsce podczas wizyty króla Karola w Polsce. Chodziło nam o to, by zwrócić uwagę na rolę Polaków w wydarzeniach w Auschwitz” - powiedział PAP Tomasz Modrzejewski, redaktor portalu British Poles..
Dziennik nawiązał do słów króla podczas jego wizyty w Polsce w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W trakcie wystąpienia w Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu król wymienił wśród ofiar niemieckiego ludobójstwa społeczność żydowską, Romów, osoby LGBT i niepełnosprawne oraz "wiele innych osób, którym naziści wyrządzili krzywdę i okaleczyli ich nienawiścią". Nie wspomniał o 70 tys. Polaków zamordowanych w Auschwitz.
"Chcieliśmy rzucić światło na to, że Polacy stanowili drugą największą grupę ofiar obozu Auschwitz. No ale także byli tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki, zaangażowani w dostarczanie aliantom zachodnim informacji na temat tego, co działo się w tych obozach zagłady” - wyjaśnił Modrzejewski.
Według dziennikarza król po otrzymaniu Raportu Pileckiego był "żywo zainteresowany tematem". "Sprawiał wrażenie jakby po raz pierwszy z tematem się spotkał" - dodał.
Jak powiedział PAP dyrektor ośrodka do spraw komunikacji i wizerunku Wiktor Moszczyński, monarcha, powitany w POSK przez ambasadora Wilczka i szefa placówki, podczas pierwszej części wizyty obejrzał wystawę obrazów autorstwa Feliksa Fabiana, weterana II wojny światowej. Prezentowane dzieła, przedstawiające dom artysty w Polsce i jego wspomnienia z podróży, należą do rodziny znanej działaczki społecznej Lili Stern-Pohlmann. Monarchę po wystawie oprowadzała historyczka sztuki i malarka Joanna Ciechanowska wraz z dr Dobrosławą Platt, która przygotowała ekspozycję i pełni funkcję dyrektorki biblioteki POSK - dodał Moszczyński.
Następnie monarcha udał się do Sali Malinowej, gdzie spotkał się z około setką członków POSK, m.in. z weteranem II wojny Eugeniuszem Niedzielskim, artystami i harcerzami. Polska diaspora opowiedziała monarsze o działaniach Ośrodka i swoich doświadczeniach związanych z mieszkaniem w Wielkiej Brytanii. Była to bardzo swobodna rozmowa, "prawie jak sąsiad z sąsiadem" - dodał Moszczyński.
Podczas wizyty króla odbył się również koncert młodej pianistki Joanny Kacperek, która zagrała repertuar Fryderyka Chopina. Młodzieżowy zespół teatralny POSK pod kierownictwem dyrektorki ds. kultury Ośrodka Żanety Brudzińskiej wykonał znane polskie piosenki, m.in. "Czerwone maki na Monte Cassino" czy "Serce w plecaku".
Karol odwiedził POSK w towarzystwie małżonki Camilli już w 2010 roku, wówczas jeszcze jako książę Walii.
POSK został założony przez polską diasporę w Wielkiej Brytanii z inicjatywy prof. inż. Romana Ludwika Wajdy, który na początku lat 60. zaczął organizować spotkania wśród polskiej społeczności i promować budowę Ośrodka.
Obecna siedziba POSK, położona przy ulicy King Street w londyńskiej dzielnicy Hammersmith, została otwarta w 1974 roku. W ramach Ośrodka działają m.in. biblioteka i teatr, organizowane są tam liczne wystawy, spotkania, koncerty, pokazy filmów i przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych.(PAP)
awm/ akl/ mws/ kar/ jpn/ mhr/