Kufer podróżny, fotografie i dokumenty, wspomnienia byłego więźnia znajdują się wśród pamiątek przekazanych w tym roku do Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Część z nich będzie można zobaczyć już w poniedziałek podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak przekazała informacje o pierwszych efektach ogłoszonej w tym roku akcji zbierania pamiątek. Muzeum otrzymało dotychczas w darze ok. 90 przedmiotów, m.in. liczne dokumenty i fotografie, wspomnienia byłego więźnia, medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Część tych darów będzie można zobaczyć w poniedziałek podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Wśród nich będzie także kufer podróżny z danymi właścicielki, który został podarowany placówce w czerwcu. Bagaż należał do urodzonej w 1898 r. Else Ledermann, która mieszkała w niemieckiej miejscowości Gotha przy ulicy Hünersdorfstrasse 13. W maju 1942 r. wraz z tysiącem innych Żydów zamieszkujących regiony Turyngii i Saksonii została deportowana pociągiem do getta w Bełżycach. Z archiwalnych dokumentów wynika, że w tym transporcie była również jej starsza o rok siostra.
„Ich dalsze losy nie są znane. Żadna z nich nie przeżyła wojny. W miejscu zamieszkania sióstr Ledermann znajdują się umieszczone w bruku ulicznym upamiętniające je kamienie Stolpersteine” – podano w komunikacie.
Dr Jakub Chmielewski z Działu Historii PMM przypuszcza, że najprawdopodobniej bagaż Elsy Ledermann na którymś etapie eksterminacji trafił do niemieckiego obozu pracy na Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie, gdzie segregowano mienie po pomordowanych Żydach. „Istnieje również hipoteza, że kufer do końca okupacji leżał w magazynach akcji >>Reinhardt<< przy ulicy Chopina w Lublinie” – zasugerował ekspert.
Muzeum zachęca do przekazywania pamiątek związanych z funkcjonowaniem obozu na Majdanku przede wszystkim byłych więźniów oraz ich bliskich, a także mieszkańców Lublina. Akcja jest częścią przypadającego w tym roku jubileuszu 80-lecia funkcjonowania instytucji. Zainteresowani mogą się skontaktować z pracownikami Działu Muzealiów pod numerem telefonu: 81 710 28 25 lub mailowo: pamiatki@majdanek.eu.
Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 130 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, wskutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. Na Majdanek trafiali też więźniowie polityczni, kryminalni, świadkowie Jehowy, homoseksualiści, jeńcy wojenni, ludzie ujęci podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.(PAP)
gab/ miś/