Marlena Happach została powołana na stanowisko p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa - podało 10 czerwca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa instytucja kultury powstała w wyniku połączenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Jak poinformowano na stronie internetowej resortu kultury, Narodowy Instytut Dziedzictwa - utworzony w wyniku połączenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków - rozpoczyna działalność w poniedziałek. "Konsolidacja jednostek i powstanie nowej odbyło się na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 17 maja 2024 r. Na stanowisko p.o. dyrektora nowej państwowej instytucji kultury została powołana Marlena Happach" - napisano.
W komunikacie wyjaśniono, że "do zakresu działalności instytutu należy m.in. wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony i konserwacji zabytków, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym, a także prowadzenie działalności naukowo-badawczej dotyczącej dziedzictwa kulturowego".
MKiDN przypomniało, że Marlena Happach jest architektką, urbanistką, działaczką społeczną związaną z Warszawą. "Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w ramach których przez rok studiowała w L'École nationale supérieure d'architecture de Paris-La Villette, a przez semestr w Technische Universität w Berlinie" - podano.
Dodano, że Happach "współtworzyła Stowarzyszenie Odblokuj, którego w latach 2010-2016 była prezeską". "W latach 2012-2015 była wiceprezeską Oddziału Warszawskiego SARP Warszawa, a następnie przez rok jego prezeską. Od 2016 do 2024 roku pełniła funkcję Architektki Miasta Warszawy oraz była dyrektorką Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy. Od kwietnia 2024 r. była wicedyrektorką ds. inwestycji warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. W 2016 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za promowanie działań na rzecz poprawy infrastruktury miejskiej i osiągnięcia w upowszechnianiu pamięci o najnowszej historii Polski" - czytamy. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/