W sobotę na Pustyni Błędowskiej w małopolskiej gminie Klucze odbyła się rekonstrukcja nawiązująca do obrony miasta Tobruk z 1941 roku organizowana w ramach edukacyjnego projektu „Przystanek Żywej Historii” IPN. Otwarta została także wystawa poświęcona Polakom walczącym na frontach II wojny światowej.
Blisko 150 rekonstruktorów odtwarzało formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej w trakcie działań wojennych w latach 1940–1943. Przed rozpoczęciem rekonstrukcji prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że choć wystawa była już pokazywana w różnych częściach świata, to takiego wydarzenia, jak to zorganizowane na Pustyni Błędowskiej, jeszcze nie było.
"Dzięki rekonstrukcji historia dzisiaj ożyje i zobaczycie państwo część kampanii afrykańskiej, w której nie mogło zabraknąć Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich" – zwrócił się do zebranych. "Chciałbym, żeby oglądając tę rekonstrukcję, mieli państwo świadomość, że polscy żołnierze po roku 1939 bili się cały czas w tej samej wojnie, w sercu z Polską, i walczyli o tą niepodległą Rzeczpospolitą, którą odebrali niemieccy narodowi socjaliści i sowieccy komuniści" - mówił prezes IPN.
Dodał także, że wydarzenie ma oddać bohaterom cześć oraz zadeklarował, że IPN "będzie upominał się o swoich bohaterów na całym świecie".
Rekonstrukcja nawiązuje do długotrwałej obrony libijskiego miasta Tobruk trwającej od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 r. W trakcie kampanii afrykańskiej Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy przez siedem miesięcy odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej. Obrońcy przeszli do historii jako "Szczury Tobruku".
W ramach wydarzenia przy wejściu na Pustynię Błędowskiej została otwarta również wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". "To wystawa poświęcona tym wszystkim formacjom Wojska Polskiego, które walczyły po zakończeniu kampanii 1939 roku w Polsce, czyli wszystkim tym jednostkom legalnego rządu polskiego, które toczyły walki w różnych częściach świata. Były to m.in. okręty wojenne, lotnicy, była to Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, która walczyła w Afryce i m.in. broniła Tobruku" – powiedział PAP dr Paweł Rozdżestwieński, zastępca Dyrektora Biura Przystanków Historia.
"Przystanek Żywej Historii" jest organizowany przez Biuro Przystanków Historii i Oddział IPN w Krakowie we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi. Zakłada połączenie różnych form edukacji mające na celu promowanie ważnych wydarzeń historycznych.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ drag/