Bezpłatne pobyty studyjne, sesja edukacyjna i spotkania z ocalałymi z Auschwitz składają się na nowy projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”. Kierowany jest on do nastolatków – podało Muzeum Auschwitz.
Placówka podała, że głównym celem projektu jest upamiętnienie wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i deportacji ludności cywilnej stolicy do Auschwitz.
Po wybuchu zbrojnego powstania w Warszawie Niemcy poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie do KL Auschwitz w sierpniu i wrześniu 1944 roku deportowali łącznie około 13 tysięcy mieszkańców stolicy. Osadzono ich w Auschwitz II - Birkenau.
Muzeum podało, że na bezpłatny pobyt studyjny składa się wizyta z przewodnikiem na terenie byłego obozu oraz warsztat poświęcony losom deportowanych. Będą się odbywały od 16 września do 16 grudnia, w poniedziałki, wtorki i środy.
Sesję edukacyjną, podczas której młodzież wysłucha wspomnień Janiny Iwańskiej, deportowanej do obozu w sierpniu 1944 roku, oraz wykład dr Wandy Malickiej-Witek na temat losu dzieci przywiezionych do Auschwitz z powstańczej Warszawy, zaplanowano na przedpołudnie 25 września. Na październik zaplanowano natomiast spotkania z byłymi więźniami, których Niemcy deportowali do obozu po wybuchu powstania: Zdzisławą Włodarczyk i Bogdanem Bartnikowskim.
Projekt kierowany jest do uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej i młodzieży szkół ponadpodstawowych.
O udziale w każdym z wydarzeń decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń. Na stronie Muzeum Auschwitz dostępne są już formularze zgłoszeniowe. Ich przesłanie nie jest jednoznaczne z udziałem.
Na październik zaplanowano spotkania z byłymi więźniami, których Niemcy deportowali do obozu po wybuchu powstania: Zdzisławą Włodarczyk i Bogdanem Bartnikowskim.
Pytania można kierować drogą mailową na adres: maria.martyniak@auschwitz.org.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też około 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
szf/ miś/