Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
Główne obchody, jak podał magistrat, rozpoczną się 17 marca o godz. 11 przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do portu pasażerskiego i przy pomniku upamiętniającym pierwszego polskiego kapitana Portu Kołobrzeg kadm. Stanisława Mieszkowskiego złożą kwiaty. Zostaną one także złożone przy falochronie wschodnim im. kpr. Franciszka Niewidziajły.
Natomiast o godz. 16 na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu odbędzie się zgromadzenie patriotyczne z udziałem m.in. wojska, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy oraz mieszkańców miasta.
18 marca organizator zaprosił na Marsz Pamięci „Marzec 1945 r.”, który ruszy z dziedzińca Muzeum Oręża Polskiego o godz. 10. Z kolei w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się recital fortepianowy Janusza Olejniczaka. „Legendarny, najmłodszy laureat VIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1970 roku, obecnie członek jury tegoż konkursu, wirtuoz od ponad 50 lat podróżujący po świecie i promujący muzykę oraz kulturę polską, pedagog, aktor” – powiedział Andrzej Kisiel z RCK o muzyku, zapraszając na jego koncert.
Dodał, że w programie wydarzenia znajdą się kompozycje: Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i Claude Debussy. Koncert jest biletowany.
Natomiast 19 marca w Bazylice Konkatedralnej odprawiona zostanie msza. św. w intencji uczestników walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.
Wśród imprez towarzyszących obchodom znalazły się: 57. Ogólnopolski Rajd PTTK „Szlakiem walk 1. Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg, 37. Bieg Zaślubin, w którym udział zapowiedziało ponad 800 osób oraz Gra Miejska „Szlakiem bohaterów walk o miasto – marzec 1945”.
Współorganizatorami miejskich obchodów są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, a partnerami kilkanaście lokalnych instytucji, towarzystw, klubów i organizacji. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ pat/