
Prezydent Andrzej Duda ustanowił Patronat Narodowy Prezydenta RP nad obchodami Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski - poinformowała w czwartek (3 kwietnia) KPRP. W komunikacie podkreślono, że rok 2025 to czas szczególnej w historii naszego narodu rocznicy.
"Obchody Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski to wydarzenie o randze historycznej, jednoczące wszystkich Polaków. Prezydent RP pragnie, aby ten wyjątkowy jubileusz był świętem wszystkich rodaków" - czytamy.
Patronatem Narodowym Prezydenta RP będą obejmowane przedsięwzięcia i projekty, które wpisują się w obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta na królów Polski i zostaną zorganizowane najpóźniej do 6 sierpnia 2025 roku, czyli dnia zaprzysiężenia kolejnego Prezydenta RP.
Kancelaria informuje, że przyznanie Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nad obchodami Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski nie wyklucza możliwości jednoczesnego obejmowania patronatów honorowych nad organizowanymi uroczystościami przez inne osobistości lub instytucje.
KPRP zaprasza wszystkie osoby fizyczne i instytucje do składania wniosków o patronat przy pomocy formularza dostępnego pod adresem www.prezydent.pl/aktualnosci/patronaty/patronathonorowy.
Sejm w lipcu 2024 r. przyjął uchwałę ustanawiając 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. Posłowie podkreślili w niej, że koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne oraz że był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że z okazji 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski, w sobotę 26 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
Zgodnie z harmonogram wydarzeń ogłoszonym przez Urząd Miejski w Gnieźnie przez cały ostatni weekend kwietnia - 26-27 kwietnia - będą trwać obchody imienin miasta połączone z uroczystościami święta Patrona Polski Św. Wojciecha. Z tej okazji Gniezno zaprasza na jeden z najstarszych w kraju jarmarków.
Od początku czerwca, do końca wakacji, w każdy weekend, w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, będą organizowane wydarzenia historyczne, kulturalne i sportowe. Gnieźnieński magistrat wskazał, że na szczególną uwagę zasługuje „Festiwal Kultury Słowiańskiej - Koronacja Królewska", który odbędzie się od 18 do 20 lipca. Ponad 150 aktorów weźmie udział w widowisku historycznym "Milenium Koronacji" - ten plenerowy spektakl, będzie organizowany w sześciu odsłonach przez pierwsze dwa weekendy sierpnia.
Od 11 do 14 września odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński. Tegoroczna edycja jest organizowana pod hasłem "Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.
Wśród wydarzeń sportowych towarzyszących milenium koronacji wskazano m.in. na organizowany 5 kwietnia Bieg Europejski, przygotowany na dystansie 10 km. 21 września wystartuje, określany jako najstarszy półmaraton w Polsce, Bieg Lechitów. Natomiast na 6 kwietnia zaplanowano międzynarodowy Turniej Żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego.
Natomiast w ramach obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego organizowany jest marsz, który odbędzie się 12 kwietnia w Warszawie. Do udziału w marszu prezes PiS Jarosław Kaczyński kilka dni temu wzywał na platformie X. Europoseł PiS Patryk Jaki w środę w mediach społecznościowych przekazał, że marsz otrzyma patronat prezydenta.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.(PAP)
amk/ par/