O upamiętniającą gedanistów, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, koszulkę piłkarską gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922, która nawiązuje do przedwojennego stroju, wzbogaciło się Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska.
"Jakkolwiek pozyskany eksponat jest nowy, to dla muzealników ma on wartość szczególną. Koszulka nawiązuje bowiem do strojów używanych przed wojną w Klubie Sportowym Gedania" - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.
W spotkaniu, towarzyszącym przekazaniu pamiątki, uczestniczyli m.in. prezes KS Gedania 1992 Władysław Barwiński, przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku Henryka Flisykowska, członkowie rodziny Ferdynanda Fritscha, przedwojennego trenera Gedanii - Jolanta i Roman Sikorowscy, a także córka pięściarza Jana Biangi Barbara Janczukowicz.
Okolicznościowa koszulka KS Gedania 1922 została wykonana rok temu z okazji "rekonstrukcji" na stadionie przy ulicy Traugutta w Gdańsku-Wrzeszczu meczu piłkarskiego pomiędzy Klubem Sportowym Gedania a Lechią Lwów. Spotkanie między tymi drużynami miało się odbyć we wrześniu 1939 roku, ale nie doszło do skutku z powodu wybuchu wojny.
Na biało-czerwonych klubowych koszulkach retro z obu stron umieszczono 75 imion i nazwisk, ofiar II wojny światowej. Wśród upamiętnionych wymieniono np. posła do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska Antoniego Lendziona, dowódcę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r. Alfonsa Flisykowskiego, kierownika Wydziału Strzeleckiego Gedanii Aleksandra Fedasza oraz jednego z wyróżniających się zawodników i działaczy sportowych Wiktora Bellwona.
Ostatnio piłkarze Gedanii 1922 zagrali w koszulkach retro z okazji Święta Niepodległości pokonując GOSRiT 4:1.
"Okolicznościowa koszulka KS Gedania 1922 jest materialnym, namacalnym świadectwem współczesnej kultury pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska i jej pielęgnacji wśród młodzieży, a z drugiej nawiązuje do przedwojennego projektu koszulki piłkarskiej używanej dawniej przez członków klubu. Właśnie tę drugą prezentujemy na wystawie w Muzeum Poczty Polskiej, opowiadając o przedwojennych gdańszczanach i Polakach. Współczesna koszulka KS Gedania wpisze się przygotowywaną we współpracy z Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta im. Brunona Zwarry wystawę stałą" - powiedział w komunikacie prasowym dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiła także przedwojenna, niemiecka etykieta kolekcjonerska KS Gedania 1922, którą podarował dr Jan Daniluk.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/