Multimedialną galerię poświęconą historii bluesa w Katowicach otwarto w poniedziałek wieczorem przy ul. Staromiejskiej w centrum miasta. Wydarzenie wpisano w obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Jak przekazała rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk, wystawę „Kato Blues Faces” umieszczono w przestrzeni przy ul. Staromiejskiej 13, w której w maju i czerwcu br. można było oglądać wystawę sztuki współczesnej i street artu „W ramach miasta: Urban Art”. Wystawę o bluesie można odwiedzać do 30 listopada - jest otwarta w każde popołudnie poza poniedziałkami; wstęp bezpłatny.
Hajduk przypomniała w poniedziałek, że muzyka zajmuje w pejzażu Katowic specjalne miejsce, co m.in. w 2015 r. doceniło UNESCO, przyznając Katowicom tytuł miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki. Katowice były też pierwszym w Polsce miejscem, w którym można było studiować jazz, i mają one udział w fenomenie śląskiego bluesa.
Według przedstawicieli miasta wystawa „Kato Blues Faces” ma być hołdem dla lokalnych artystów związanych z tą muzyką. Można na niej zobaczyć grafiki, plakaty, zdjęcia czy przedmioty związane z bluesem, udostępnione przez życzliwe osoby. Wystawa ma przy tym charakter multimedialny - z ujęciami z koncertów, teledysków i wywiadów z muzykami.
„Zależało nam, żeby stworzyć miejsce, które nie będzie tylko klasyczną wystawą, ale miejscem, które będzie cały czas żyło, w którym proponować będziemy różne aktywności, np. kameralne koncerty, spotkania z ludźmi świata muzyki czy projekcje filmowe” – zadeklarowała, cytowana przez Hajduk, naczelniczka wydziału promocji urzędu miasta Marta Chmielewska.
Kurator wystawy Michał Rutkowski ocenił, że przygotowanie wystawy bluesowej było ogromnym wyzwaniem. „Nie chcieliśmy zrobić galerii zdjęć i plakatu, chcieliśmy, aby pojawiły się treści - trochę historii, anegdot, cytatów; to tworzy klimat i prowokuje do zgłębienia się w temacie. Uzupełnieniem są multimedia” – zaznaczył Rutkowski.
„Wielkie podziękowania dla Leszka Windera i Wojciecha Mirka za wsparcie podczas realizacji wystawy. Całość projektu byłaby niemożliwa do realizacji bez absolutnego zaangażowania Joanny Rutkowskiej, która przygotowała wszystkie treści. To dziesiątki godzin poświęcone na wyszukiwanie i skład materiałów” – podkreślił Rutkowski.
W ostatnich tygodniach katowicki samorząd prowadził procedurę zamówienia publicznego pod nazwą „Przygotowanie i realizacja multimedialnej galerii historii bluesa w Katowicach pn. `Kato Blues Faces` w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024”. Przetarg wygrała spółka „COMTV.pl Produkcja TV i Filmowa Joanna Rutkowska”. Wartość zamówienia to ponad 138 tys. zł. Umowę podpisano 28 sierpnia br.
Katowicki samorząd napisał w poniedziałkowej informacji o wystawie, że projekt „Kato Blues Faces” to kolejne działanie realizowane w związku z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 - w skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne i muzyczne.
„Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas (…). Stąd wiele inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach (…) – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024” – napisano.
W poniedziałek w ramach obchodów EMNK 2024 rozpoczął się „Tydzień Katowic" - 36. z „50 tygodni w Mieście Nauki”. W programie tygodnia są konferencje i sympozja naukowe, prezentacje wpływu nauki na życie, ale też wycieczki po ważnych dla miasta obiektach i obszarach przyrodniczych.(PAP)
mtb/ miś/