W Katowicach otwarto w środę plenerową wystawę IPN „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”. To kolejne miasto – po Krakowie i Kielcach – w którym prezentowana jest ta ekspozycja, przygotowana z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK.
Na wystawę, którą do 22 kwietnia będzie można oglądać przy pomniku Harcerzy Września na pl. Obrońców Katowic w rejonie katowickiego Rynku, składają się tablice przedstawiające wydarzenia z historii AK i losy żołnierzy.
Na wystawie można znaleźć reprodukcje zdjęć z informacjami m.in. na temat paktu Ribbentrop-Mołotow, niemieckiej agresji na Polskę, zbrodni Niemców i Sowietów, akcji specjalnych Kedywu, bohaterów Cichociemnych czy wojskowej służbie kobiet.
Wystawa prezentuje genezę AK na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.
Na wystawie można znaleźć reprodukcje zdjęć z informacjami m.in. na temat paktu Ribbentrop-Mołotow, niemieckiej agresji na Polskę, zbrodni Niemców i Sowietów, akcji specjalnych Kedywu, bohaterów Cichociemnych czy wojskowej służbie kobiet. Katowice są trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Kielcach, w którym pojawiła się ta ekspozycja. Do lutego przyszłego roku będzie ona prezentowana w całym kraju.
Jak przypomina IPN, Armia Krajowa była konspiracyjnym Wojskiem Polskim, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Z okazji przypadającej w tym rokoku 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl infografik prezentujących osiemdziesięcioro bohaterów AK. Od 12 lutego, każdego dnia, kolejne są prezentowane w mediach społecznościowych IPN. Są to dowódcy i szeregowi żołnierze, sztabowcy, członkowie oddziałów dywersyjnych, oficerowie wywiadu, kurierzy, łączniczki i osoby zaangażowane w produkcję konspiracyjnej broni lub obsługujące placówki przerzutów powietrznych.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/