Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w poniedziałek (27 stycznia) udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wcześniej odbędzie się m.in. uroczystość złożenia wieńców.
W poniedziałek 27 stycznia o godz. 9 na terenie byłego obozu Auschwitz I odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przez prezydenta Dudę i Ocalałych przed Ścianą Śmierci. Na godz. 9.20 przewidziano wypowiedź prezydenta dla mediów.
Główna ceremonia związana z 80. rocznicą wyzwolenia obozu, z udziałem prezydenta Dudy z małżonką, odbędzie się o godz. 16 w namiocie ustawionym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że w uroczystości weźmie udział około 3 tysięcy osób. Wsłuchają się oni w głos Ocalałych, których – jak podało Muzeum Auschwitz – obecnych będzie około 50.
Udział potwierdziły już delegacje państwowe: Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraela, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.
27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.(PAP)
from/ itm/ js/