
Podkarpaccy leśnicy będą współpracowali ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę i konserwację regionalnych zabytków. Podpisane porozumienie przewiduje też m.in. upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym znajdującym się w lasach regionu.
Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, ochrona zabytków przez leśników ma długą tradycję.
Teraz została sformalizowana porozumieniem podpisanym przez Mariana Pigana, dyrektora RDLP w Krośnie, i Adama Sapetę, podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
„Dokument zakłada współpracę między stronami na niwie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym znajdującym się w zasięgu granic RDLP w Krośnie, a także wypracowanie metod ochrony zabytków archeologicznych z uwzględnieniem możliwości prowadzenia gospodarki leśnej” – podkreślił Marszałek.
W porozumieniu zadeklarowano, że strony będą też współpracować nad rozpoznaniem zasobu zabytków na gruntach znajdujących się w zarządzie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie.
Jak zaznaczył rzecznik, organizowane będą też spotkania robocze, na których wymieniane będą informacje dotyczące zabytków na terenach leśnych, a także stanu ich zachowania i form ochrony.
Jak dodał dyrektor RDLP w Krośnie Marian Pigan, w lasach znajduje się ogrom zasobów archeologicznych, zabytków, świadectw historii i kultury, często bezcennych z punktu widzenia historyków, archeologów czy urzędów konserwatorskich. „Dlatego chcemy coraz lepiej dbać również o tę część naszego dziedzictwa kulturowego” – zadeklarował.
Natomiast wojewódzki konserwator zabytków Adam Sapeta wymienił potencjalne obszary współpracy. Wśród nich są takie zabytki jak m.in. forty Twierdzy Przemyśl zlokalizowane z lasach Nadleśnictwa Krasiczyn, teren ruin klasztoru Monastyr (Nadleśnictwo Lubaczów), teren nieistniejącej wsi Choceń (Nadleśnictwo Baligród) oraz ruiny zamku Sobień (Nadleśnictwo Lesko).
Jak poinformował Marszałek, obiektów zabytkowych w podkarpackich lasach jest 599. Dodał, że na tę liczbę składają się m.in.: zabytki wpisane do rejestru, miejsca związane z historią regionu, upamiętniające wydarzenia związane z leśnictwem, miejsca pamięci, obeliski, tablice pamiątkowe, cmentarze, kurhany, cerkwiska i zabytkowe parki. (PAP)
huk/ miś/