W niedzielę kilkaset osób zgromadziło się pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na nowojorskim Greenponcie. Polscy Amerykanie przybyli, aby uczcić 40 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.
Prezes Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku, organizatora uroczystości, Michał Pająk przypomniał, że ks. Popiełuszko, kapelan niezależnego związku zawodowego „Solidarność” zginął z rąk komunistycznej bezpieki. Określił jego działalność jako heroiczną.
„Ówczesny reżim komunistyczny w Polsce postanowił zgładzić niewygodnego dla nich księdza `Solidarności` za to, że głosił prawdę, a jak wiadomo, prawda była wrogiem dla tamtejszego rządu. Pięć lat po tym okrytym hańbą mordzie, Polska odzyskała wolność. Wolność, która została okupiona ofiarą, jaką naród polski musiał ponieść, aby złamać łańcuchy komunistycznego zła” – mówił Pająk.
W jego opinii, dzisiaj Polska w 35 lat po odzyskaniu wolności wciąż boryka się problemem dokładnego wyjaśnienia i ujawnienia prawdy związanej z zabójstwem duchownego.
„Ks. Jerzy Popiełuszko został wyniesiony na ołtarze błogosławionych w 2010 roku a teraz toczy się proces kanonizacyjny. Módlmy się zatem, aby ten proces zakończył się pozytywnie w niedługim czasie” – wzywał szef Fundacji Jana Pawła II.
Wyraził dumę ze społeczności polsko-amerykańskiej w Nowym Jorku, a zwłaszcza na Greenpoincie, że połączone serca dały dowód oddania ks. Jerzemu i doprowadziły do wystawienia mu pomnika w 1990 roku. Dziękował tym, którzy byli związani z wzniesieniem monumentu, a także dbają o porządek i estetykę skweru, aby pozostawał skrawkiem polskości na Greenpoinie. Wymienił w związku z tymi wysiłkami harcerzy zrzeszonych przy Hufcu „Podhale” i „Warmii”.
„Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszej manifestacji oraz podtrzymywaniu tradycji i pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Oby ta pamięć nigdy nie zgasła” – konkludował Pająk.
Na skwer bł. ks. Popiełuszki przybyły dzieci i młodzież, niektóre w strojach ludowych. Weterani z Ligii Morskiej założyli mundury galowe. Byli też przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz SWAP.
Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji duchownego w kościele św. Stanisława Kostki.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/wr/