W przypadającą w piątek 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony poecie, Poczta Polska wypuściła okolicznościowy znaczek, a Biblioteka Narodowa przypomina rękopisy poety, które można oglądać w bibliotece internetowej Polona.
Strona www.baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w piątek, dokładnie w stulecie urodzin poety. "Nowy serwis internetowy Polskiego Radia, który wpisuje się w obchody tego ważnego wydarzenia, zawiera obszerny zbiór opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury" - czytamy w informacji. Jak wyjaśniono, serwisowi "towarzyszy internetowy kanał +Radio Baczyński+ dostępny pod adresem moje.polskieradio.pl". "Znajdują się tam wiersze i piosenki do tekstów Baczyńskiego w interpretacjach aktorów oraz muzyków. Wśród wykonawców są m.in. Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Stanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Budka Suflera, Chór Polskiego Radia oraz Chór Narodowego Forum Muzyki" - napisano.
Biblioteka Narodowa, w setną rocznicę śmierci Baczyńskiego, przypomina, że to właśnie w jej zasobach można znaleźć największy zbiór rękopisów poety, pierwodruków jego utworów i innych pamiątek. Matka poety, Stefania Baczyńska, dołożyła starań, by ocalić spuściznę syna, powierzyć ją osobom godnym zaufania. Wskazała Kazimierza Wykę, Jerzego Turowicza, Jerzego Andrzejewskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Już w 1947 roku ukazał się w wydawnictwie Wiedza pierwszy powojenny wybór wierszy Baczyńskiego, zatytułowany "Śpiew z pożogi". Ów wybór Kazimierz Wyka opatrzył wstępem List do Jana Bugaja (datowanym na 5 maja 1943 roku), równając w nim talent poetycki Baczyńskiego z talentem Juliusza Słowackiego.
Wyka materiały z archiwum Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powierzone mu przez Stefanię Baczyńską przekazał w 1964 roku do zbiorów Biblioteki Narodowej. W tym rękopisy wierszy, poematów, opowiadań, prób dramatycznych i rozpraw krytycznoliterackich, a także rysunki i grafiki oraz listy do rodziców. W tym samym czasie zostały one uzupełnione rękopisami przekazanymi Narodowej Książnicy przez rodzinę żony poety, Barbary z Drapczyńskich. Wymienić tu można między innymi rękopiśmienny tom "W żalu najczystszym", własnoręcznie przygotowany przez Baczyńskiego dla Barbary jako ślubny podarunek. Autor opatrzył go wzruszającą dedykacją: "Mojej ukochanej Basieńce w dniu naszego ślubu. Krzysztof. dn. 3/VI/1942r.".
Baczyński swoje tomy poetyckie projektował całościowo, traktował je również jako pole do realizowania talentu plastycznego: kaligrafował teksty wierszy, projektował okładkę, wykonywał barwne ilustracje, zszywał karty, dobierał papier. W zbiorach Biblioteki Narodowej przechowywane są również woluminy z pracami plastycznymi Baczyńskiego. Kopie cyfrowe oryginalnych rękopisów poety można zobaczyć w POLONIE, w kolekcjach "Baczyński" i "Skarbiec Biblioteki Narodowej".
W setną rocznicę urodzin Baczyńskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający jego życie i twórczość. Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku podobiznę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na tle ściany z cegieł. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieje na niej fragment rękopisu dzieła Baczyńskiego pt. "Wesele poety".
Także rodzinne miasto poety - Warszawa - świętuje rocznicę jego urodzin. Wawerskie Centrum Kultury przygotowało 22 stycznia o godz. 16.00 projekcję online filmu "100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego", a o godz. 17.00 wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przeczyta Adam Tkaczyk (live streaming). 23 stycznia w godzinach 10.00–15.00 Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy organizuje grę miejską „Szczęśliwe drogi” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W Warszawie jest wiele miejsc upamiętniających Baczyńskiego. W Śródmieściu jest ulica Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego imieniem nazywane są szkoły m.in. Szkoła Podstawowa nr 381 i LVIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Tablice upamiętniające jego postać umieszczone są na kamienicy przy Bagatela 10, na ścianie pałacu Blanka przy ulicy Senatorskiej 14 i na budynku przy ul. Hołówki 3. Na podwórku między blokami Waszyngtona 37, 39 i Kinowa 24 znajduje się kamienna róża opatrzona inskrypcją "Kamilowi Baczyńskiemu 1979".
W piątek Warszawie przybyło jeszcze jedno miejsce upamiętniające Baczyńskiego - wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili mural poświęcony poecie przy ul. Solec 85. Przedstawia on wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r. zrobionej tuż przed maturą. Na muralu umieszczono także fragment wiersza "Spojrzenie", autorstwa Baczyńskiego: "I jeden z nas — to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem — prosty". (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/ dki/