To bardzo ważna postać dla tych pierwszych lat transformacji i dla dziejów „Solidarności”, zwłaszcza małopolskiej – mówi PAP historyk prof. Antoni Dudek o zmarłym w czwartek Mieczysławie Gilu, parlamentarzyście, opozycjoniście w PRL, działaczu „Solidarności” z krakowskiej Nowej Huty.
"To na pewno jest bardzo istotna postać dla dziejów +Solidarności+, zwłaszcza +Solidarności+ małopolskiej. To był przywódca +Solidarności+ w największym zakładzie w Małopolsce, czyli Hucie im. Lenina, później Hucie im. Sendzimira. Człowiek, który był taką bardzo ważną postacią tej pierwszej +Solidarności+ lat 1980-1981" - podkreślił historyk.
Jak zaznaczył, później Gil był internowany, działał w konspiracji solidarnościowej i w rezultacie "został jedną z takich głównych postaci +Solidarności+ małopolskiej, co sprawiło, że był, można powiedzieć, reprezentantem Małopolski w czasie obrad okrągłego stołu po stronie solidarnościowej, w tym także uczestnikiem tych najbardziej poufnych rozmów w Magdalence" - opowiadał prof. Dudek.
"Na pewno jest to jedna z postaci bardzo znaczących dla upadku komunizmu i pierwszych lat po roku 1989 z całą pewnością" - dodał historyk.
"Później został parlamentarzystą +Solidarności+ wybranym zdaje się z najlepszym wynikiem w skali całej Polski, ze wszystkich kandydatów +Solidarności+. Jeśli dobrze pamiętam, to właśnie Gil uzyskał 4 czerwca 1989 roku najlepszy wynik, to było zdaje się ponad 80 proc. wszystkich głosów. Po kolejnych perturbacjach, po rozłamie wewnątrz obozu solidarnościowego, został po Bronisławie Geremku szefem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego" - mówił.
W jego ocenie Gil to bardzo ważna postać dla pierwszych lat transformacji i człowiek, który się dobrze Polsce zasłużył. "On był zawsze taką postacią troszkę z +drugiego planu+. Przez to, że był człowiekiem takim powiedziałbym mniej ofensywnym, mniej agresywnym, to może jest mniej znany, natomiast był zawsze takim człowiekiem bardzo dużej koncyliacyjności, raczej pewnego spokoju, takiego powiedziałbym stonowania" - zauważył.
"Na pewno jest to jedna z postaci bardzo znaczących dla upadku komunizmu i pierwszych lat po roku 1989 z całą pewnością" - dodał historyk.
O śmierci Mieczysława Gila poinformował w czwartek na swojej stronie krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. "29 września 2022 r. zmarł Mieczysław Gil, działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności" - podano w zamieszczonej informacji. (PAP)
akn/ aszw/