Publicysta „Więzi”, doktor teologii, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego Marek Kita został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka - poinformowała PAP kapituła Nagrody „Ślad”.
Kapituła doceniła go za „najwyższej próby publicystykę teologiczną i duchową, zwłaszcza książkę `Zostać w Kościele / Zostać Kościołem`; za głęboko biblijne i medytacyjne zakorzenienie własnej twórczości; za wizję Kościoła, która – surowo diagnozując dzisiejszy kryzys instytucji – daje nadzieję i odpowiada na duchowe tęsknoty współczesnych czytelników”.
Nagrodę – statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł – laureat odebrał w poniedziałek podczas uroczystej gali, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
W tym roku do nagrody nominowani byli w tym roku także: dziennikarka Polskiego Radia Kraków, nauczyciel akademicki, teatrolog Anna Kluz-Łoś oraz prawnik, wykładowca akademicki, autor książek, felietonista „Gazety Wyborczej”, prowadzący kanał na YT „Profesor Matczak” i w Kanale Zero program „Niepoprawnik” Marcin Matczak.
Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Paulina Guzik, Monika Białkowska oraz Małgorzata Ziętkiewicz.
Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), michalita, człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był doktorem teologii, duszpasterzem i naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain.
W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Był autorem licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do śmierci był biskupem radomskim.(PAP)
iżu/ jann/