Sejm RP z uznaniem przypomina ówczesną postawę powszechnego bezprecedensowego oporu przeciwko komunistycznej władzy - podkreślono w przyjętej przez Sejm w środę przez aklamację uchwale ws. 40-lecia Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r.
"Czterdzieści lat temu w Bydgoszczy podczas sesji wojewódzkiej rady narodowej doszło do brutalnej napaści milicji na zaproszonych przedstawicieli bydgoskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ +Solidarność+. W jego składzie znajdowali się przedstawiciele nieuznawanego przez władze komunistyczne Komitetu Założycielskiego NSZZ +Solidarność+ Rolników Indywidualnych" - napisano w uchwale.
Jak zaznaczono ich celem było zwrócenie uwagi władz PRL na problem wyżywienia narodu. "W tym czasie wprowadzono kartki żywnościowe na mięso - świadectwo bankructwa PRL. Polityka służąca różnym metodom kolektywizacji rolnictwa spowodowała, że rolnicza Polska była wielkim importerem żywności. Rolnicy w Polsce, przy wsparciu +Solidarności+ i Kościoła, powiedzieli dość tej degradacji i w całym kraju domagali się gwarancji autentycznej własności, zachowania kultury wsi i gospodarstwa rodzinnego" - podkreślono.
"Społeczeństwo Polskie, wielokrotnie doświadczane w minionych latach kryzysami żywnościowymi, opowiedziało się z całą mocą w obronie działaczy związkowych pobitych przez funkcjonariuszy reżimu. Dało temu wyraz w ostrzegawczym strajku, największym w dziejach Polski, w którym uczestniczyły wszystkie siły społeczne. W czterdzieści lat od pamiętnych Wydarzeń, Sejm RP z uznaniem przypomina ówczesną postawę powszechnego bezprecedensowego oporu przeciwko komunistycznej władzy" - dodano w uchwale. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/