
Senat podjął w środę przez aklamację uchwałę w 100-lecie Szkoły Orląt i w 85. rocznicę bitwy o Anglię. Senatorowie podkreślają zasługi twórców, pokoleń instruktorów i całego personelu Szkoły Orląt, a także składają hołd bohaterskim polskim lotnikom – napisano w uchwale.
Uchwała głosi, że „w 2025 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina dokonania polskiego szkolnictwa lotniczego i niezaprzeczalny wkład polskich lotników w pierwsze zwycięstwo nad niemiecką III Rzeszą. Zwycięstwo, które pokazało, że hitlerowską potęgę można pokonać, natchnęło wiarą w możliwość jej złamania”.
„W listopadzie 1925 r. w Grudziądzu rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Lotnictwa, przeniesiona po półtora roku do Dęblina, gdzie jako Lotnicza Akademia Wojskowa – istnieje do dziś, kształcąc kolejne pokolenia elity polskich sił powietrznych. Niemal od początku znana jest jako Szkoła Orląt, gdyż cytując za marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, miała dać, i dała »lotnictwu polskiemu orli lot i orle szpony, aby lotnik polski nie ustąpił żadnemu lotnikowi w świecie«. Już w okresie międzywojennym, zaliczona do czołówki europejskich szkół lotniczych, zapewniła mistrzowskie wyszkolenie ponad sześciuset obserwatorom i niemal trzystu pięćdziesięciu pilotom. Spośród wychowanków »dęblińskiej skrzydlatej szkoły« ponad stu uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 z nich sięgnęło podczas II wojny światowej po laur asa myśliwskiego, uzyskując co najmniej pięć zestrzeleń” – zaznaczono.
„(...) dała »lotnictwu polskiemu orli lot i orle szpony, aby lotnik polski nie ustąpił żadnemu lotnikowi w świecie.”
„Absolwenci Szkoły Orląt stanowili trzon Polskich Sił Powietrznych, zapisując szczególnie piękną kartę w bitwie o Anglię. Należeli do największej sojuszniczej grupy lotników, którzy za sterami legendarnych Hurricane’ów i Spitfire’ów wykazali się doskonałym instynktem myśliwskim i wybitnym kunsztem pilotażu. W 1940 r., w trzymiesięcznych zmaganiach nad »samotną wyspą nadziei«, walcząc z mającą miażdżącą przewagę liczebną Luftwaffe, polscy lotnicy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo i udaremnili niemieckie plany podboju Anglii. Pozbawieni Ojczyzny odpłacali niemieckim lotnikom za popełnione zbrodnie, za bestialskie ostrzeliwanie uciekającej ludności cywilnej w 1939 r. Dowiedli niezachwianej woli walki, niezrównanej odwagi, wytrwałości oraz patriotyzmu najwyższej próby, okupionego śmiercią 29 bohaterów” – zaznaczono.
Jak głosi tekst uchwały, „w 100-lecie Szkoły Orląt Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla zasługi jej twórców, pokoleń instruktorów i całego personelu, których służba i praca przyniosły, i nadal przynoszą do dziś znakomite efekty wyszkolenia”.
„W 85. rocznicę bitwy o Anglię Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd bohaterskim polskim lotnikom, których postawa jest powodem niegasnącej dumy i zarazem inspiracją dla obecnego i przyszłych pokoleń” – dodano.
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje wszystkim osobom, stowarzyszeniom i instytucjom zaangażowanym w kraju i za granicą w organizację przedsięwzięć upamiętniających wkład polskich lotników w zwycięstwo wolności nad zbrodniczym totalitaryzmem” – głosi uchwała.(PAP)
maku/ dki/