Senat podjął uchwałę w 40. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Oddano hołd „wszystkim, którzy w tamtym czasie odważyli się wystąpić w obronie polskich rolników”.
Za uchwałą głosowało w piątek 98 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Ich protesty i odwaga przyczyniły się do zjednoczenia przedstawicieli wsi w dążeniu do wspólnego celu, którym była poprawa jakości życia i pracy na wsi, oraz powstania rolniczej „Solidarności” – głosi uchwała Senatu.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 40. rocznicę podpisania Porozumień oddaje hołd i cześć wszystkim, którzy w tamtym czasie odważyli się wystąpić w obronie polskich rolników. Ich protesty i odwaga przyczyniły się do zjednoczenia przedstawicieli wsi w dążeniu do wspólnego celu, którym była poprawa jakości życia i pracy na wsi, oraz powstania rolniczej +Solidarności+" - głosi uchwała Senatu.
W uchwale przypomniano, że "w lutym 1981 roku, domagając się wolnych związków zawodowych, strajkowano w Ustrzykach Dolnych, w Rzeszowie, manifestowano między innymi w Bydgoszczy, Grójcu, Świdnicy i Warszawie". "Po spotkaniu zjednoczeniowym protestujących w Bydgoszczy 13 lutego 1981 roku i po późniejszych rozmowach ze stroną rządową w nocy z 18 na 19 lutego w Rzeszowie, a dzień później w Ustrzykach Dolnych podpisano porozumienie stwarzające możliwość powstania wiejskiej +Solidarności+. W marcu 1981 roku w Poznaniu odbył się zjazd zjednoczeniowy, a 12 maja tego roku doszło do zarejestrowania Związku przez Sąd Wojewódzki w Warszawie" - napisano w uchwale.
„Niech ich postawa i troska o Polskę będą dla nas i dla następnych pokoleń wielkim przykładem patriotyzmu i mądrego dbania o przyszłość naszej Ojczyzny” – wskazuje Senat.
Oceniono, że "dzięki nieugiętej postawie rolników, wsparciu między innymi Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy, Andrzeja Stelmachowskiego, Waleriana Pańko, Józefa Ślisza i całej +Solidarności+, a także kościoła katolickiego w osobach Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, 40 lat temu protestujący twardo upomnieli się o swoje prawa do własnej niezależnej organizacji, zagwarantowania nienaruszalności chłopskiej własności, zwiększenia swobody wyznawania religii katolickiej i potrafili o nie wspólnie i skutecznie walczyć". "Niech ich postawa i troska o Polskę będą dla nas i dla następnych pokoleń wielkim przykładem patriotyzmu i mądrego dbania o przyszłość naszej Ojczyzny" - wskazano w uchwale.
Podkreślono, że "zapoczątkowane wtedy działania doprowadziły do historycznych przemian w Polsce w 1989 roku, zmieniły obraz naszej wsi i były pierwszym, zasadniczym krokiem do rozwoju obszarów wiejskich i wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku". (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dap/ pat/