Instytut Pamięci Narodowej upamiętni bohaterskich uczestników Powstania Warszawskiego oraz wymordowaną i wypędzoną ze stolicy przez Niemców ludność cywilną – informuje PAP w piątek dr Paweł Błażewicz z IPN.
"W całym kraju Oddziały IPN podejmą inicjatywy upamiętniające Powstanie oddaniem hołdu w miejscach pamięci oraz różnymi inicjatywami edukacyjnymi: gra miejska, koncerty czy wykłady" - podaje Instytut.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki odda hołd Powstańcom 1 sierpnia o godz. 17 przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz o godz. 18.30 przy kurhanie - w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim - na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Następnie weźmie udział w modlitwie międzyreligijnej przy pomniku "Polegli-Niepokonani".
"W całym kraju Oddziały IPN podejmą inicjatywy upamiętniające Powstanie oddaniem hołdu w miejscach pamięci oraz różnymi inicjatywami edukacyjnymi: gra miejska, koncerty czy wykłady" - czytamy w informacji.
Archiwum IPN w Warszawie zorganizuje grę miejską Action Track "Miłość i walka w powstańczej Warszawie". Scenariusz przygotowano na kanwie losów Ewy i Jerzego Stolarskich oraz powstańczej historii Śródmieścia Południowego.
Archiwum IPN w Warszawie zorganizuje grę miejską Action Track "Miłość i walka w powstańczej Warszawie". Scenariusz przygotowano na kanwie losów Ewy i Jerzego Stolarskich oraz powstańczej historii Śródmieścia Południowego. "Opowieść dotyczy młodych żołnierzy Armii Krajowej, którzy postanowili walczyć za ojczyznę, a jednocześnie nie zapomnieli o łączącej ich miłości. Gra prowadzi ulicami Warszawy, na które można będzie spojrzeć z innej perspektywy, sprawdzając swoją wiedzę dotyczącą Powstania Warszawskiego" - podał IPN.
W trakcie spaceru będzie można zapoznać się, między innymi, z ciekawymi dokumentami z archiwum rodzinnego Ewy i Jerzego. Gra rozpocznie się przy ul. Nowogrodzkiej 6a. Warunkiem udziału w zabawie jest instalacja darmowej aplikacji Action Track (dostępna w Google Play i AppStore) na telefonie oraz zeskanowanie QR-code. Szczegóły dostępne będą 1 sierpnia na profilu Fb Archiwum IPN: https://www.facebook.com/archiwumipn/. Gra będzie dostępna od 1 sierpnia do 2 października 2021 roku. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/