W Archiwum Akt Nowych (AAN) zaprezentowano w środę portal edukacyjny www.1920.gov.pl. Tego typu portale pełnią przede wszystkim rolę edukacyjną, szczególnie dzisiaj w dobie internetu jest to bardzo ważne - ocenił na konferencji prasowej Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Od 20 lipca działa portal edukacyjny www.1920.gov.pl, który z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowały Archiwa Państwowe i Archiwum Akt Nowych we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jest to portal edukacyjny z bogatym zasobem źródeł historycznych. Jego pomysłodawczynią i koordynatorką jest Magdalena Wiercińska, a redaktorem naukowym - Jarosław Stryjek.
"Spotykamy się z okazji stulecia zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej" - powiedział w środę dyrektor AAN dr Tadeusz Krawczak. "Stulecie niepodległości jest tą okazją, żebyśmy przypomnieli wydarzenia i fakty historyczne - jest dobrą okazją, żebyśmy w Polsce, ale nie tylko, bo od pewnego czasu na Ukrainie, tam, gdzie toczyły się boje (...) przypomnieli właściwą narrację historyczną, ale i zadbali o pamięć i o groby" - podkreślił.
"Tego typu portale pełnią przede wszystkim rolę edukacyjną (...), szczególnie dzisiaj, w dobie Internetu jest to bardzo ważne. I to jest pierwsza rzecz. Natomiast druga rzecz, dlaczego tego typu portale powstają w odniesieniu do działalności Archiwów Państwowych (...) - one też pełnią rolę integracyjną w sieci Archiwów Państwowych" - mówił dr Paweł Pietrzyk.
Zwrócił uwagę, że obok trzech archiwów centralnych (AAN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Głównego Akt Dawnych) Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych podlega 30 archiwów terenowych. "Wraz ze swoimi oddziałami to jest sieć ponad 72 jednostek działających w sferze zabezpieczania zasobu archiwalnego" - wyjaśnił.
"Jest jedno archiwum państwowe, które odpowiada za zbudowanie tego portalu, załatwienie kwestii formalnych merytorycznych, za organizację całego przedsięwzięcia. Natomiast znajdują się na tych portalach materiały archiwalne przesyłane z całej sieci Archiwów Państwowych" - zaznaczył Pietrzyk.
Przypomniał, że uruchomiony przez Archiwa Państwowe w 2019 r. portal "Powstańcy śląscy" został wybrany głosami internautów jako Wydarzenie Historyczne Roku. "Mam nadzieję, że ten portal, poświęcony Bitwie Warszawskiej, również spotka się z bardzo dobrym przyjęciem internautów (...) i pójdzie w ślady portalu +Powstańcy śląscy+" - dodał Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Portal www.1920.gov.pl zaprojektowano jako kalendarium i narrację dzień po dniu dla roku 1920, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej. Nowoczesna forma portalu ma charakter informacyjny, popularyzatorski i edukacyjny, a archiwalna i historyczna opowieść wzbogacona jest dodatkowo o treści wizualne – unikalne źródła archiwalne, niezwykłe fotografie i mapy.
"Wyjątkowym elementem strony będzie wirtualna galeria plakatów – ekspozycja poświęcona wojnie propagandowej, zawierająca plakaty, afisze i druki ulotne ze zbiorów AAN i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wszystko to uzupełnione ciekawymi artykułami, infografikami i wypowiedziami ekspertów" - czytamy w przesłanej PAP informacji o portalu.
Strona każdego dnia będzie uzupełniana o nowe, nieznane materiały - informacje będą umieszczane na bieżąco do 11 listopada.
Jak poinformowano, "portal skierowany jest do wszystkich osób, które pasjonują się historią, ale także dla tych, którzy chcą poznać historię walk na przedpolach Warszawy i skorzystać z prezentowanych źródeł archiwalnych". "Zadaniem portalu jest również promowanie idei archiwów rodzinnych" - podkreślono w przesłanej informacji.
Przypomniano, że w Archiwach Państwowych, w tym szczególnie w AAN, przechowywany jest bogaty materiał dokumentujący zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, w tym sukces osiągnięty pod Warszawą w sierpniu 1920 r. "To wydarzenie, słusznie uznane za osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, ocaliło zarówno niepodległy byt odradzającego się państwa polskiego, jak i Europy przed jarzmem bolszewickim i uformowało kolejne pokolenia Polaków" - podkreślono.
Portal www.1920.gov.pl powstał w ramach projektów Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dla Archiwów Państwowych dotyczących rocznicy 1920 r. i Bitwy Warszawskiej.
Bitwa Warszawska, która rozegrała się między 13 a 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, była decydującą batalią wojny polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/