Kamienny pomnik upamiętniający Żydów, którzy mieszkali w Baligrodzie do 1942 roku został we wtorek uroczyście odsłonięty przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz metropolitę przemyskiego abp Adama Szala.
Inicjatorem postawienia pomnika był Jacek Sokołowski, prezes zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa. Partnerami projektu byli m.in. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Na kamiennym monumencie widnieje tablica z napisem „Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach Zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem”.
Jak mówił podczas uroczystości prezes zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa Jacek Sokołowski, pomnik to symbol, że pamiętamy o przeszłości i chcemy budować przyszłość. „Kto nie pamięta historii nie będzie mógł liczyć na dobrą przyszłość” – dodał.
Z kolei wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, które też uczestniczyła w uroczystości podkreśliła, że wtorkowe wydarzenie to hołd złożony dawnym mieszkańcom Baligrodu. „Ludziom, którzy tworzyli tę społeczność, przyczyniali się do rozwoju gospodarczego i kulturowego swojej małej ojczyzny. Dziękuję za podjęcie inicjatywy mającej na celu wybudowanie tego pomnika, dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę sprawę” – powiedziała Kubas-Hul.
Pomnik został posadowiony na cmentarzu żydowskim w Baligrodzie. Cmentarz powstał w I połowie XVIII w., został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Wywieźli oni dużą liczbę macew z cmentarza i wybrukowali nimi baligrodzki rynek. Po wojnie cmentarz niszczał opuszczony. W 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków. (PAP)
huk/ dki/