Na placu przed dworcem PKP Gdańsk Główny ponownie odsłonięto Pomnik Kindertransportów upamiętniający akcje ratowania dzieci żydowskich w przededniu II wojny światowej. Uroczystość była częścią 37. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Pomnik Kindertransportów, upamiętniający uczestników transportów dzieci żydowskich z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej autorstwa Franka Meislera, który ponownie odsłonięto w poniedziałek, został zdemontowany w 2019 roku ze względu na remont dworca kolejowego i przylegającego terenu. W uroczystości ponownego odsłonięcia monumentu wzięli udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ambasador Izraela w Polsce dr Jacov Livne oraz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt.
Pomnik Kindertransportów, upamiętniający uczestników transportów dzieci żydowskich z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej autorstwa Franka Meislera, który ponownie odsłonięto w poniedziałek, został zdemontowany w 2019 roku ze względu na remont dworca kolejowego i przylegającego terenu.
„Dobrze, że nasze gdańskie dzieci z Kindertransportu po niemal czterech latach remontu dworca kolejowego wróciły w miejsce, gdzie rozpoczęły podróż ku życiu. Brakowało ich. Zawsze gdy widzę przy tym pomniku kwiaty lub znicze wiem, że pamięć jest silniejsza niż śmierć” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Jak podkreśliła, poniedziałkowej uroczystości towarzyszy wyjątkowej rangi spotkanie. „Po raz pierwszy wybrano nasze miasto - Gdańsk - na miejsce obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, której przewodniczy prof. Grzegorz Berendt, historyk i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. W imieniu gdańszczanek i gdańszczan proszę przyjąć wyrazy wdzięczności dla wszystkich członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej za to, że stoicie Państwo na straży pamięci i prawdy” – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.
„Pani prezydent i pan ambasador wspomnieli o trudnych elementach naszej dzisiejszej rzeczywistości, o wojnie z którą nadal mierzą się nasi sąsiedzi, o zagrożeniach, z którymi nadal mierzy się państwo Izrael. Pamiętając o tych trudnych elementach chcę zwrócić uwagę wszystkich z nas na to, że czegoś się z historii nauczyliśmy, że umiemy działać razem, że umiemy rozmawiać i powinniśmy też dalej funkcjonować z tym przeświadczeniem, że razem możemy więcej” – powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. Grzegorz Berendt.
Pomnik Kindertransportów przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci.
Pomnik Kindertransportów przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci.
Między 3 maja a 25 sierpnia 1939 wyjechały z Gdańska cztery kindertransporty, dzięki którym uratowano 130 dzieci. Do 1 września 1939 dotarło na Liverpool Street Station w Londynie około 10 000 dzieci z Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca i Gdańska. Pomniki „Pociągi życia, pociągi śmierci” stoją także w Londynie (odsłonięty w 2006 roku), Berlinie (2008), Rotterdamie (2011) i Hamburgu (2015). Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie. To początek drogi ku ocaleniu, ale zarazem utrata bliskich i pożegnanie z domem rodzinnym. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/