W Kijowie odbył się w niedzielę Marsz Pamięci Ofiar Babiego Jaru. Uczestnicy wydarzenia przeszli tą samą drogą, jaką pokonywały ofiary 29 września 1941 roku, kiedy Niemcy zaczęli dokonywać masowych egzekucji Żydów w tym kijowskim wąwozie.
"Dziś Marsz Pamięci odbywa się po raz szósty. Przejdziemy od kina Kijowska Ruś do Babiego Jaru. To droga, jaką szli kijowianie prowadzeni (na śmierć - PAP) w 1941 r." - mówił współorganizator marszu i jego pomysłodawca Jewhen Horodecki, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak podkreślił rzecznik Gminy Żydowskiej na Ukrainie Łeonid Barac, ludzie, którzy szli tamtędy 80 lat temu, nie myśleli, że będą umierać. "Uważali, że trafią do jakiegoś getta pod Kijowem, tak jak było to z Warszawą, z Rzymem i innymi dużymi miastami" - powiedział.
W marszu wzięło udział około 300 osób, w tym bliscy świadków tragedii sprzed 80 lat oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej - pisze portal Suspilne. Według Ukrinform wydarzenie zgromadziło 800 uczestników.
Jak podkreślił rzecznik Gminy Żydowskiej na Ukrainie Łeonid Barac, ludzie, którzy szli tamtędy 80 lat temu, nie myśleli, że będą umierać. "Uważali, że trafią do jakiegoś getta pod Kijowem, tak jak było to z Warszawą, z Rzymem i innymi dużymi miastami" - powiedział, cytowany przez Suspilne.
29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa przez wojska hitlerowskie, Niemcy zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu zaledwie dwóch dni - 29 i 30 września 1941 roku - niemieckie grupy operacyjne (Einsatzgruppen) rozstrzelały tam, według niemieckich raportów, 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.
W ciągu zaledwie dwóch dni - 29 i 30 września 1941 roku - niemieckie grupy operacyjne (Einsatzgruppen) rozstrzelały tam, według niemieckich raportów, 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.
Na miejscu kaźni w Babim Jarze Niemcy stworzyli obóz koncentracyjny, w którym więziono m.in. Ukraińców, Polaków, Rosjan i Romów. Do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona, w obozie tym zamordowano około 30 tys. osób. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób. Centrum Pamięci o Holokauście "Babi Jar" podaje, że liczba rozstrzelanych przez nazistów wynosi od 70 do 100 tys.; podkreśla, że zabito prawie wszystkich Żydów mieszkających w Kijowie.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ akl/