Na Cmentarzu Dońskim w Moskwie uczczono w piątek pamięć przywódców Polskiego Państwa Podziemnego skazanych w procesie szesnastu: gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Jasiukowicza. Wieniec przy symbolicznych grobach złożył ambasador RP Krzysztof Krajewski.
Biało-czerwony wieniec złożony został przy pionowych płytach, które stanowią symboliczne groby polskich działaczy. Przedstawiciele ambasady RP w Moskwie zapalili w tym miejscu znicze.
Jak powiedział PAP ambasador Krajewski, przełom października i listopada to dni wyjątkowe: 30 października w Rosji obchodzony jest oficjalnie Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, a krótko później przypada w Polsce dzień Wszystkich Świętych i 11 listopada - Święto Niepodległości. Tak więc w tych dniach "oddajemy hołd wszystkim poległym i zmarłym", tym, "którzy odeszli w tragicznych okolicznościach, w różnych okresach historycznych" - powiedział dyplomata.
Jak powiedział PAP ambasador Krajewski, przełom października i listopada to dni wyjątkowe: 30 października w Rosji obchodzony jest oficjalnie Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, a krótko później przypada w Polsce dzień Wszystkich Świętych i 11 listopada - Święto Niepodległości.
Podkreślił, że w kulturze polskiej "pamięć o zmarłych jest zawsze żywa, bo bez niej nie można myśleć o przyszłości".
Gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek", ostatni dowódca Armii Krajowej i Stanisław Jasiukowicz "Opolski", zastępca Delegata Rządu RP na Kraj, zostali zwabieni i uprowadzeni do ZSRR i niewinnie osądzeni przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR w czerwcu 1945 roku. Obaj zostali zamordowani w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.
Cmentarz Doński, na którym znajdują się symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, jest jednym z kilku w Moskwie miejsc, gdzie odbywały się potajemne pochówki ofiar represji stalinowskich, rozstrzelanych i zmarłych w więzieniach. Ciężarówki z ciałami podjeżdżały do tylnego wejścia krematorium i tam zwłoki kremowano. Prochy ofiar represji - prawdopodobnie łącznie 8-10 tysięcy ludzi - zawierają trzy mogiły zbiorowe. Pierwsza z nich datowana jest na lata 1930-42, druga 1943-44, a trzecia powstała po 1945 roku.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ akl/